reklamı kapat

Starbucks, Microsoft’un Azure Blockchain Platformu’nu Kullanacak

Kripto paralara ve Blockchain teknolojisine olan ilgisini bildiğimizi kahve devi Starbucks Azure Blockchain Hizmeti’ni kullanacağını açıklayan ikinci büyük şirket oldu.
13:00
7 Mayıs 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kahve zinciri devi Starbucks, teknoloji haber sitesi GeekWire’da 6 Mayıs’ta aktarılan bir habere göre, kahve üretim aşamalarını takip edebilmek için teknoloji devi Microsoft’un Azure Blockchain Platformu’nu kullanacak.

Starbucks ilk olarak 2018 yılında “çekirdekten bardağa” projesini başlattığını duyurmuştu. Proje kapsamında kahve devi, Kosta Rika, Kolombiya ve Ruanda’daki çiftçilerle beraber çalışıyor ve Blockchain tabanlı kahve takip sistemini kullanıyor. Yani kahvenin, çekirdek halinden bardakta müşteriye sunulana kadar olan yolculuğu Blockchain tabanlı olarak kontrol ediliyor. Bunun yanında sistem sayesinde müşteriler de kahvelerinin takibini yapabiliyor ve ark plandaki çiftçiler için de yeni finansal fırsatlar ortaya çıkıyor.

Öte yandan Starbucks bu proje ile elde ettiği bulguları paylaşmak için sistemin açık kaynaklı olacağını da belirtmişti.

Microsoft ve Starbucks

İki büyük şirket dün, Microsoft’un düzenlediği Build Conference’da bir dizi ortak girişimleri olduğunu dile getirdi ve bunların sunumunu yaptı. Starbucks’ın Azure Blockchain Platformu’nu kullanacak olmasının yanı sıra farklı lokasyonlarda IoT (nesnelerin interneti) teknolojilerinin kullanılması ile ilgili de girişimlerin olduğu belirtildi.

Bunun yanında geçtiğimiz dönemlerde Blockchain teknolojisi adına büyük adımlar atmayan Microsoft’un, Azure Blockchain Hizmeti ile bu görüşünü değiştirdiğini dile getirebiliriz. Microsoft’un teknoloji ekibi 2 Mayıs’ta yaptıkları açıklama ile Blockchain teknolojisini Azure bulut bilişim platformuna entegre etme kararı aldıklarını açıklamıştı. Ayrıca JP Morgan’ın Quorum platformu, Microsoft Azure Hizmeti’ni kullanmaya başlayan ilk büyük platform oldu. Haberle ilgili detayları bu yazımızda siz CoinTürk okurlarıyla paylaşmıştık.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Starbucks’ın Amerika merkezli kripto para işlem platformu Bakkt ile yaptığı bir hisse anlaşması sonrasında Bitcoin tabanlı ödemeleri kabul edeceği yönünde iddialar da gündemde yer bulmuştu.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.