X


Son Dakika: Popüler Kripto Swap Projesi Hacklendi! Birçok Token Çalındı!

Birçok popüler şirketin yatırım yaptığı ChainSwap hacklendi!
09:17
11 Temmuz 2021

Yatırımcıları arasında OKEx, NGC, Spark Digital Capital, Continue Capital’in de bulunduğu Swap projesi hacklendi. Yaklaşık zararın 2,3 milyon dolar olduğu düşünülüyor. Zarar tespit çalışmaları devam ederken 20’den fazla tokenın bu saldırıdan etkilendiği bildirildi. Hacklenen Chainswap sistemlerinin token fiyatı %30 seviyesinde düştü.

ChainSwap Hacklendi

Zincirler arası varlık köprüsü olan ChainSwap ETH, BSC, HECO paritelerinde takas hizmeti veriyor. Sabahın erken saatlerinde ChainSwap hacklendi. Saldırının swap sistemlerindeki bir sözleşme açığı sebebiyle gerçekleştirildiği düşünülüyor.

Sisteme yetkisiz erişim sağlayan bilgisayar korsanları projede stake edilen birçok tokenı çalma imkanına kavuştu. Yaklaşık 20 farklı tokenın çalındığı tahmin ediliyor. İlk tespitlere göre hackerların ele geçirip önemli bir kısmını sattığı dijital varlıkların değeri 2,3 milyon doların üzerinde. Zarar tespit çalışmaları ve önlemler son hız devam ediyor. Acil şekilde PancakeSwap bazı tokenlar için takas işlemlerini askıya aldı. Çalınan proje tokenlarının bazıları sadece PancakeSwap üzerinden satılabiliyordu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Dora Factory (DORA) Çalındı Fiyatı Düştü

Sistemden çalınan varlıklar arasında rapor edilen ilk token DORA oldu. Haber gelir gelmez fiyat kırmızıya döndü ve %13 zarar yazdı. ChainSwap sistemlerinden çalınan 7872 DORA yaklaşık 50.000 dolar ediliyor. Projenin en büyük şansı henüz çok ciddi stake müşterilerinin olmamasıdır. Çünkü saldırganlar bulduğu her şeyi silip süpürebilirdi. Çalınan varlıkların ise tamamı projenin vakfına aittir.

Dora vakfının bu olaydan sonra birkaç güvenilir DeFi projesi hariç tüm sistemlerden likidite desteğini çekmesi bekleniyor. Miktar Dora hacmi karşısında küçük olsa da yatırımcılar zararın daha büyük olmasından endişelendiği için satış yaptı. Bu sabah yaşananlar DORA projesini akamete uğratacak bir olarak görülmemelidir.

ChainSwap Olayından Etkilenen Tokenlar

Yaklaşık 20 token etkilendi bunlardan biri DORA oldu. Diğer zarar gören projeleri aşağıda listeliyoruz. Bunlar şu ana kadar ChainSwap yetkililerinin duyurdukları olduğu için rakamlarda ilerleyen saatlerde değişiklik olabilir.

RAI Finance yaklaşık 700.000 RAI ile bu saldırıdan etkilendi. Proje yetkilileri ChainSwap ile çalışmayı durdurmayı düşünüyor. Hatta popüler birkaç sitem hariç hepsiyle anlaşmaları feshedecekler. Zararın boyutu yaklaşık yarım milyon dolar ve token fiyatı %5 zarar yazıyor.

OptionRoom yaklaşık 12,3 milyon ROOM token çalındı. UniSwap ve PancakeSwap takas işlemlerini bu token için durdurdu. Ancak token fiyatı hack olayı sebebiyle %100 düştü. Zararın sadece kayıp token kısmındaki boyutu 160.000 dolar ancak son düşüşle birlikte proje ciddi darbe aldı.

Gelen son bilgilere göre saldırının dün yapıldığı ve bugün duyurulduğu anlaşıldı. Bazı projeler müşterilerinin kayıplarını kendi telafi edecekken önemli bir kısmını da ChainSwap üstlenecek. Kayıpların yerine ulaşmasının yaklaşık 2 hafta sürmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar