Son Dakika: Kripto Paraların Beklediği Veriler Açıklandı! Bitcoin Hareketlendi!

Bitcoin neden düşüyor? Bunun cevabı belli, peki bundan sonra ne olacak? İşte olacaklar.
16:30
2 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasaları bir süredir 16:30’da açıklanacak verilere odaklanmıştı. Nihayet vakit geldi çattı. Veriler açıklandı. Fed’in bu ay alacağı faiz kararını yakından ilgilendiren bu veriler küresel ölçekte yoğun olarak takip ediliyor. Bitcoin fiyatı bu sene benzer verilerin açıklanmasının ardından aşırı yükseliş ve düşüşler gördü. Peki gelen veriler kripto yatırımcıları için olumlu mu?

Kripto Paralar Son Dakika

ABD tarafında gelmesi beklenen Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı ve Saatlik Kazançlar verileri 16:30 itibariyle açıklandı. Bu verileri dolar endeksini direkt olarak etkiliyor ve kripto paraların fiyatı üzerinde ciddi etkileri var. İşte açıklanan veriler.

  • Tarım Dışı İstihdam (Beklenti 200.000) Açıklanan: 263.000
  • İşsizlik Oranı %3,7 (Beklenti %3,7)

Tarım Dışı İstihdam verisi Bitcoin fiyatının 16.800 dolara düşmesine neden oldu. Şimdi verilerin detaylarına inecek olursak ortalama saatlik kazançlar (Kasım) beklenti üzerinde %0,6 geldi bu Fed’in pek istemediği bir şey. Dolar endeksi açıklanan verilerin ardından 105,4 seviyesine yarım puanlık yükseliş yaptı. Dolar endeksinin yükselişine devam etmesi Bitcoin ve diğerlerinin daha fazla düşmesine neden olabilir.

Şimdi verilerin detaylarına inecek olursak ortalama saatlik kazançlar (Kasım) beklenti üzerinde %0,6 geldi bu Fed’in pek istemediği bir şey. Dolar endeksi açıklanan verilerin ardından 105,4 seviyesine yarım puanlık yükseliş yaptı. Dolar endeksinin yükselişine devam etmesi Bitcoin ve diğerlerinin daha fazla düşmesine neden olabilir.

Dün açıklanan ISM imalat endeksi yüksek borçlanma maliyeti nedeniyle mal talebi baskılandığı için Mayıs 2020 tarihinden bu yana ilk kez daralmaya işaret eden 50 seviyesini altına indi. Gelirler %0,7 artarken kişisel tüketim harcamaları %0,8 arttı. Yani Fed’in işi gerçekten zorlaşıyor.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Fed’in resesyon ve yüksek enflasyondan kaçınması gerekiyor. Ancak mevcut durum ikisinden birinin gerçekleşeceğini söylüyor. Orta yol tutturmaya çalışan Fed bugünlerde ayağını gazdan çekebileceğini ima ediyordu. Son gelen enflasyon verisi onların bu kararını destekleyen bir veri oldu. Ancak tüm üyelerin ortak söylediği bir şey var. Ekim enflasyon verisi iyi olsa da bizim daha fazlasını görmeye ihtiyacımız var. Bugün açıklanan TDİ verisi bu daha fazlası kısmına giriyor. Ancak kripto paraların lehine değil. Bu verin Fed’in “erken gevşemeye karşıyız” anlatısının haklılığını destekliyor. Eğer bugün TDİ beklenti altı gelseydi Aralık toplantısında Powell daha güvercin açıklamalar yapabilirdi.

Şimdilik Kasım ayı enflasyon verisinin beklenmesi gerekiyor. ABD küresel bir resesyon başlatmak istemediğini söylüyor ancak 10 yıllık tahvil ve 3 aylık hazine bonosu arasındaki fark 75bp ile 2000’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Bu ciddi bir resesyon sinyali. Kripto paraların resesyonda, tıpkı enflasyonda olduğu gibi pozitif ayrışmasına ihtimal verilmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar