Son Dakika: FED Başkanı Kripto Paralarla İlgili Konuştu!

FED Başkanı Powell, kripto paralar ve stablecoinler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
23:20
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

FED Başkanı Powell 22:20 itibariyle açıklamalara başlamıştı. Bir önceki haberimizden enflasyon ve diğer konularla alakalı detaylara ulaşabilirsiniz. FED Başkanı’na kripto paralarla alakalı gelen soru konuşmanın sonlarına doğru Powell’in bu konuda bir açıklama yapmasına sebep oldu.

Powell Kripto Para Açıklaması

Stablecoinlerin düzenlenmesiyle ilgili gelen soruya yanıt veren Powell regülasyonlar konusunda yapılan çalışmayı desteklediğini açıkladı. Mevcut düzenlemelerin stablecoinler’e yetmediğini kabul eden FED Başkanı bu yönde yapılan çalışmaların değerli olduğunu söyledi. Kripto paraların finansal istikrar konusunda riskli olduğunu düşünmüyorum diyen FED Başkanı, kripto varlıkların yatırımcılar için riskli olduğunu kabul ediyor.

“Kripto para birimleri risklidir ve hiç bir şey tarafından desteklenmiyor. Stablecoinler eğer uygun şekilde regüle edilebilirse yararlı olabilir. Kripto paraların finansal istikrarı etkileyecek derecede riskli olduğunu düşünmüyorum”.

Kripto paralarla alakalı nispeten olumlu bir açıklama yapan Powell, stablecoinlerin yararlı olabileceğini savunuyor. Eğer katı düzenlemeler gelmezse bu stablecoinler için harika olabilir. Bitcoin (BTC) bu açıklamaların da etkisiyle 49.000 doların üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor.

Powell Stablecoin Açıklaması

Biden‘ın çalışma grubunu gerekli regülasyonlar konusunda desteklediğini açıklayan FED Başkanı, regüle edilen ve belli yasal çerçeveyle sınırlandırılan stablecoinlerin yararlı olabileceğine inanıyor. Kripto paraların yatırımcılar için riskli olduğunu tekrar hatırlatan Powell, mali sistem için ciddi bir risk olduğunu kabul etmiyor. Bazı devletler ve şirketler tarafından küresel ekonomi için risk olarak algılanan kripto varlıklar ABD’nin desteğini tekrar almış oldu.

Stablecoin‘lerin düzenlenmesiyle alakalı en güçlü iddia onların bankalarla benzer şartlara maruz bırakılacağıyla ilgiliydi. Ancak daha sonra gelen açıklamalar düzenlemenin bu denli katı olmayacağını net biçimde ortaya koydu. Stablecoin ihraç eden şirketlerin şeffaflığı üzerinde odaklanan çalışma grubu, basılan sanal dolarların gerçek varlıklarla desteklenmesini istiyor. Tether daha önce bu konuda negatif bir izlenim vermiş ve direkt olarak nakde çevrilemeyecek varlıklarla rezervlerini desteklediğini açıklamıştı. Yeni gelecek düzenlemelerin bu konuyu netliğe kavuşturarak kripto para yatırımcılarını koruması hedefleniyor.

Bitcoin (BTC) gelen son açıklamalarla birlikte 49.200 doların üzerinde alıcı bulmaya devam ediyor. Fiyat gün içinde 46.500 dolar seviyelerine kadar düşmüştü akşam gelen açıklamalar en büyük kripto paranın %4,14 oranında artmasına sebep oldu

Detaylar geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar