X


Son Dakika: ABD Senatöründen Sert Bitcoin Açıklaması! Bitcoin Düşüşe Geçti!

ABD'li senatör Bitcoin ve kripto paralarla alakalı son derece sert bir açıklama yaptı!
00:25
8 Eylül 2021

Bugün yaşanan düşüşle birlikte ana akım medyanın FUD akını da başlamış oldu. NY Times bugün tesadüfen Bitcoin’in harcadığı enerjiyi konu olarak işlemek istemiş. Senatör Elizabeth Warren NY Times tarafından yayılan FUD’u desteklemek için paylaşımlar yapmaya başladı. Bitcoin (BTC) madenciliğine sert çıkan Warren çevreci kaygılar sebebiyle bunu savunduğunu iddia ediyor. Paylaşım sonrası Bitcoin (BTC) 46.200 dolara kadar geriledi.

Bitcoin Dünyamızı Yok Edecek

Evet, Senatör Warren tam olarak böyle düşünüyor. Washington eyaleti ile kabaca aynı miktarda enerji kullandı için Bitcoin (BTC) dünyayı yok edebilir. Talebin elektrik şebekeleri üzerinde ciddi baskı oluşturacağını savunan Warren “gezegeni korumak için” kripto para madenciliğine son verilmesini istiyor.

Warren tarafından yapılan paylaşım:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

NY Times dünyanın en popüler haber kaynaklarından biridir, bugün yaptıkları haber ise “Bitcoin’in neden birçok ülkeden daha fazla enerji tükettiği” irdeleniyor. Bildiğiniz üzere Bitcoin (BTC) ağı Proof-of-Work yani iş kanıtına bağlı olarak çalışır. Zor problemleri çözen mining cihazları bunun karşılığı olarak “ödül” yani Bitcoin kazanır. Elbette ağdaki işlemlerin gerçekleşmesine yardım ettikleri içinde belli oranda kazanç elde ederler. Doğal olarak bu mining cihazları prizi bağlı şekilde çalışıyor yani enerji tüketiyor. Peki ne kadar enerji tüketiyor? Kesinlikle prize takılı bırakılan elektronik eşyaların yarısı kadar bile değil.

Bitcoin karşıtlarının yoğun olarak “çevresel kaygılar” maskesiyle pompaladığı bu konu, gündemi sık sık meşgul ediyor. Hatırlarsanız bir önceki Bitcoin düşüşünün fitilini de Elon Musk “çevresel kaygılarını” göstererek ateşlemişti. Sonuç ne oldu? Peşi sıra Çin yasakları başladı ve anlaşılmış gibi fiyat 28.000 dolara kadar düşürüldü.

Bitcoin Ne Kadar Enerji Harcıyor?

Dünyadaki tüm kayıtlı ve kayıt dışı Bitcoin (BTC) üretim tesisleri sadece 113 TWH enerji tüketiyor. Bankacılık sektörünün sadece fiziksel şubeleri yıllık bunun iki katından fazla enerji harcıyor. Tam olarak 264 TWH elektrik tüketimleri bulunuyor. Şubeye gittiğinizde gereksiz yere yanan ışıklar, taleplerinizi alarak işlemlerinizi gerçekleştiren gişe memurunun kullandığı bilgisayar dahil hemen hemen hepsi Bitcoin’in 2 katından daha fazla enerji harcıyor. Üstelik Bitcoin (BTC) günün 24 saati aktif ve işlem yapılabiliyor. Bankalar ise günün sadece 9 saati aktif çalışıyor. Yani Bitcoin (BTC) bankalardan 2,6 kat daha fazla çalışarak %55-60 daha az enerji harcıyor.

Kripto para ekosistemi akıllı sözleşmeler yardımıyla birçok bankacılık işlemini kendi içinde gerçekleştirebiliyor. Borç verilebiliyor, borç alınabiliyor, kredi imkanları bulunuyor, para transferi son derece ucuz ve hızlı sonuç olarak en az bankalar kadar fayda üretiyor. Eğer sorun çevresel kaygılar ise mevcut finans sisteminde enerji tüketen cihazların kullanılmaması ve şubelerin sadece gün ışığı ile aydınlatılması gerekmez mi?

Küresel ısınmanın global ölçekte bu denli gündem olduğunu bilerek enerji tüketimi FUD’unun yayılması tesadüf olamaz. Elbette Bitcoin ve kripto para karşıtlığının daha sağlam argümanlara oturtulması isteniyor. Zamanla kazananın kim olacağını elbette göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
 • Çevreci
  1 ay önce

  Dünyada nükleer bomba testleri yapan ülkelermi bu çevrecilik maskesini takmış kitle imha silahları üretenler mi çevreci bu bazı ülkelere barış ve özgürlük getirecez diyip onların altınlarını çalan ülkeciklerin yöneticileri mi çevreci ben mi yanlış anladım?

  8
 • Erdal
  1 ay önce

  Dünyanin MUKKEMEL insanları bu sektörü onaylamış konu kapanmıştir arkadaşlar bu gibi haberlere aldanarak coinlerinizi satmayin.

  5