Son Dakika: 4 Trilyon Dolarlık Şirketten Bitcoin Adımı! Bitcoin 60.400 Dolar!

Dev finans şirketinden Bitcoin adımı geldi. BTC artık tam anlamıyla ana akım haline geliyor.
21:41
17 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dev şirketlerin kripto paralarla alakalı attığı somut adımlara bir yenisi daha eklendi. Kripto para ekosistemi 3 trilyon dolar etrafında dolaşırken iddialı adım geldi. Değeri 4,2 trilyon dolar olan bankacılık devi Bitcoin (BTC) için somut bir adım daha atıyor.

Fidelity’den Bitcoin Adımı

Bankacılık devi Fidelity, Kanada da kurumsal müşterileri için Bitcoin hizmeti verecek. Birçok finans kuruluşu öncelikle kurumsal müşterilerine olacak şekilde kripto hizmeti vermeye başladı. Bank of America, JPMorgan ve daha fazlası bu konuda istihdamlarını artırdı. Bir sonraki süreç ise bireysel müşterilerin kripto paraya erişimini kolaylaştırmak olacak. Yüksek yatırım bütçesine sahip olan kurumsal şirketler yatırımlarını bankalar veya küresel finans şirketleri üzerinden yapmak istiyor. Bu hem güvenlik hem de alışkanlık beklentilerinden doğuyor.

Şimdilik Kanada bölgesiyle sınırlı olsa da Fidelity’nin attığı bu adım daha büyük kararların da başlangıcı olarak yorumlanıyor. Kripto para ekosisteminin kurumsal yatırımcılara açılıyor olması kripto para piyasalarının daha da büyümesi için önemlidir. Ağırlık olarak bireysel yatırımcıların desteğiyle 3 trilyon dolara yaklaşan ekosistem, kurumsal talebin daha fazla bu alana yönelmesiyle 10 hatta 20 katına kadar çıkabilir. Elbette bu durumda doğru orantılı olarak Bitcoin fiyatının da büyümesi bekleniyor.

Bitcoin (BTC) Ana Akım Oluyor

Regülasyonların şekillenmeye başlaması ve ABD’nin kripto paraları kucaklayan tavrı, kurumsal talebin daha kolay şekilde bu alana yönelmesini sağlıyor. Bundan 5 yıl önce 4 trilyon dolarlık bir şirketin kripto para hizmetleri sunacağı dillendirilseydi buna kimse inanmayacaktı. Ancak hayaller bugün gerçek oluyor.

Özellikle pandemiyle birlikte artan küresel enflasyon sadece bireyleri değil, şirketleri de buna çözüm aramaya mecbur bıraktı. Birçok tanınmış finans uzmanı yatırımcılara %5 oranında kripto tutmayı tavsiye ediyor. Enflasyonla mücadele için verilen bu tavsiyenin portföyleri koruması da hedefleniyor. Bitcoin’in 10 yıllık grafiğini ele aldığımızda bu beklenti boş değil. Artan taleple birlikte hızla yükselen Bitcoin fiyatı daha birkaç gün önce 70.000 dolar sınırına kadar dayandı. Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin fiyatı 60.520 dolarda bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar