reklamı kapat

Son Araştırmalar Bitcoin Hakkında Neler Söylüyor?

Kripto paralar hakkında birçok araştırma yapıldı. Peki bu araştırmalar kriptolar hakkında ne tür sonuçlar ortaya koyuyor?
09:00
10 Ağustos 2018

Kripto paraların sahip olduğu finansal kapasite şimdiye dek birçok yatırımcı tarafından konuşuldu, araştırıldı, tartışıldı. Küçük ya da büyük boyuttaki çoğu yatırımcı Bitcoin gibi sanal paralara halen şüpheyle yaklaşıyor. Ancak gelişimini sürdüren bu dev piyasaya adım atan yatırımcıların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla.

Özellikle finansal istikrarsızlıkla mücadele eden ülkelerde sanal paralar yatırımcıların karşısına adeta bir koruma fonu olarak çıkıyor. Yatırımcılar bu alternatif yolu kullanarak ülkedeki başarısız finansal iklimden uzaklaşabiliyor.

Kötü ekonomiye sahip ülkelerin yanı sıra kripto para yatırımlarının gelişmiş ekonomilere de giriş yaptığına şahit oluyoruz. Mart ayında Güney Koreli haber ajansı tarafından yapılan araştırma, yaşları 20 ila 30 arasında değişen kullanıcıların dijital para almaya ilgi duyduğunu gözler önüne sermişti. Alman bankası Postbank’ın Haziran başlarında gerçekleştirdiği anketin sonuçları da bir hayli ilgi çekici. Anket katılımcılarının %30’u kripto paraların cazip bir yatırım fırsatı olduğu düşüncesinde. Bu kesimin neredeyse yarısının yaşı 18 ila 34 arasında değişiyor.

Finansal sistemde kendine önemli yerler edinmiş geleneksel finansal kurumlar dahi sanal paralara karşı kayıtsız kalamadı. Adreessen Horowitz’in kripto varlıklara yönelik bir fon oluşturmayı planladığı haberini sizlerle paylaşmıştık.

Bitcoin yatırımlarının sahip olduğu dev potansiyeli gözler önüne seren bir araştırma daha var. Geçtiğimiz günlerde Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından yayımlanan bir araştırma metni Bitcoin yatırımlarını öven cinsten. Araştırmayı yöneten profesörler kullanıcılara yatırım portföylerinde en az %6 oranında Bitcoin bulundurmayı tavsiye ediyor.

Mevcut finansal sistemin önemli isimleri genellikle kripto paralar hakkında olumsuz görüşlere sahip olsa da kullanıcılara aksi yönde tavsiyede bulunanlar da var. Üstelik yapılan birçok araştırmanın kripto paraların gelecek vadettiğine doğrudan ya da dolaylı olarak işaret ettiği söylenebilir. Haberimize konu olan araştırma, bu yeni varlık sınıfının mevcut piyasalara oranla daha hızlı bir dönüş yapabileceğini belirtiyor. Sonuç olarak bir yatırımcının portföyünde kriptolara da yer vermesi oldukça mantıklı bir hamle olabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun