X


Şok İddia: Yüzde 51 Saldırısı 500 Bin Dolara Mal Oldu

Cryptopia platformunda işlem gören AurumCoin (AU) %51 saldırısına uğradığını iddia ediyor.
09:00
14 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

AurumCoin (AU) adında az bilinen bir kripto para geçtiğimiz günlerde ilgi çekici bir iddiaya konu oldu. %51 saldırısına maruz kaldığı ileri sürülen AurumCoin işlem gördüğü Crypotopia’da 15.752,56 AU (yaklaşık 550 bin dolar) kaybolmasına zemin hazırladı. Ancak kripto paranın ekibi olayın Cryptopia’dan kaynaklandığını savunuyor.

AurumCoin kendi web sayfasından yaptığı bir açıklamada açık kaynaklı ve dağıtık bir kripto para olduğu için herhangi birine karşı sorumlu olmadığını belirtiyor. Cryptopia platformu ise herhangi bir coin kaybının yaşandığını henüz kabul etmiş değil.

AurumCoin %51 saldırısı yaşadığını iddia ediyor

AurumCoin’in altınla desteklenen bir kripto para olduğu ve her bir token’in 24 ayar altın değerine sabitlendiği ifade ediliyor. AurumCoin ekibi her bir AU token’in dünyanın dört bir yanında güvenli bir şekilde depolanan 0,75 gram altınla desteklendiğini belirtiyor. Altına sabitlenmiş fiyatı bulunmasına karşın 2014 yılından beridir kendi Blockchain’inde işlem gören AU’nun madencilik faaliyetini yapabilmek mümkün.

Öte yandan AU’nun fiyatı altın destekli olduğu iddia edilmesine rağmen henüz herhangi bir istikrarlı tablo oluşturmuş değil. AurumCoin haberin hazırlandığı anda alınan verilere göre 24 saate %72 oranındaki artışıyla 35 dolarlık fiyatla işlem görüyor. AU yalnızca geçtiğimiz haftada neredeyse %400 oranında değer kazanmıştı.

%51 Saldırısı nedir?

%51 saldırısı bir bilgisayar korsanı herhangi bir kripto para ağındaki hash gücünün en az %51’ini ele geçirerek ağın kontrolünü devralması şeklinde ifade edilebilir. Bu durum o korsana ağdaki işlemleri onaylama yetkisini kazandıracağından işlemler tersine çevrilebilir ve çeşitli suistimaller yaşanabilir. Küçük kripto paralarda %51 saldırısı gerçekleştirmenin çok da zor olmadığı biliniyor.

Cryptopia saldırıyı kabul etmezken AurumCoin saldırının yaşandığını ve Cryptopia’nın cüzdanından 550 bin dolar değerinde coin çalındığını iddia ediyor. Öte yandan AurumCoin’in ağında bir %51 saldırısını önleyecek kadar hash gücünün olmadığı görülüyor. Bilindiği üzere Bittrex aynı saldırıların sonucunda bazı fon kayıplarına neden olduğu gerekçesiyle Bitcoin Gold’u platform dışında bırakmıştı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar