Singapur, Global Kripto Merkezi Olmak İstiyor

Singapur, kriptolarla ilgili işletmeler için merkez olmayı hedefliyor.
23:39
2 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimleri düzenleme çalışmaları farklı lokasyonlarda değişiklik gösteriyor. Çin, geçtiğimiz aylarda önemli kripto faaliyetlerine son verirken Japonya özel kripto para yatırım fonlarına izin verdi. El Salvador ise Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etti.

Singapur Para Otoritesinin Kripto Para Endüstrisine Bakışı

Dünyanın dört bir yanındaki finans merkezleri sektörü düzenlemeye çalışırken Singapur, kriptolarla ilgili işletmeler için merkez olmayı hedefliyor. Singapur Para Otoritesi (MAS) Başkanı Ravi Menon, kripto para birimleri özelinde önemli bir başlangıca imza attı. MAS’a yaklaşık 10 yıldır başkanlık eden Manon kripto paralarla ilgili şunları kaydetti:

Kripto para tabanlı faaliyetler, ileriye yönelik bir gelecek yatırımıdır.

Singapur, kripto para birimlerine açık olması ve kullanımını destekleyen yasal çerçeve geliştirmesi sayesinde bu alanda ön saflarda yer alıyor. Bununla birlikte vergi çalışmaları da kripto paraların önünü açmak adına şekilleniyor.

Menon’a göre MAS, gereksinimleri karşılayan ve operasyona yönelik tehditler gibi karşı güvenlik önlemleri artırması gerekiyor.

Kripto Platformları Parantezi

Başkan, Singapur’un yasadışı işlemler gibi tehditlere karşı güvenlik önlemlerini alması gerektiğine inanıyor. Asya ülkesi, geçtiğimiz dönemde dünya çapında düzenleyicilerle anlaşmazlıklar yaşayan Binance dahil birçok platform için cennet haline geldi.

Ocak 2020’de Ödeme Hizmetleri Yasası’nın uygulanmasının ardından 170 firma MAS lisansı için başvurdu ve sayı hızla artarak 400’e ulaştı. O zamandan bu yana yalnızca sınırlı sayıdaki kripto para işletmesi lisans aldı. Yaklaşık 30 başvuru, düzenleyicinin filtresinden geçtikten sonra başvurusunu geri çekti. Medyaya yansıyan bilgilere göre Singapur’un en büyük bankası DBS Group, lisans alan kuruluşlardan biri oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar