X

Sıcak Gelişme: Yeni Bitcoin (BTC) ETF Başvurusu Geldi!

Onaylanan ETF sonrası başvurular birikiyor!
21:53
8 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hali hazırda SEC’in masasında değerlendirmesi devam eden çok fazla başvuru bulunuyor. Ancak onaylanan Bitcoin Vadeli ETF başvuruları daha fazla şirketin bu alanla ilgilenmesini sağladı. Son olarak Kripto odaklı kredi girişimi BlockFi kendi ETF’i için başvuruda bulundu.

BlockFi Bitcoin (BTC) ETF

Tam adı BlockFi NB Bitcoin ETF olan başvuru bugün yapıldı. Şirketin oluşturduğu ETF, Bitcoin (BTC) odaklı çalışacak. SEC’in 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası’na uygun olarak yapılan başvuru 1940 Yatırım Şirketleri Yasasının dışında tutuldu.

ETF, BlockFi NB LLC tarafından desteklenecek. BlockFi Inc. ile Neuberger Berman Group, LLC’nin bir iştiraki olan bu şirket ana sorumlu kurum olacak. Bu ETF direkt olarak Bitcoin (BTC) spot fiyatına endeksli olacak. Yani vadeli Bitcoin ETF başvurularından ayrı görülmesi gerekiyor.

BlockFi

Kripto paralarla borç verip alabileceğiniz bir platform olan BlockFi, ZAC Price tarafından kurulmuştur. Örneğin yıllık %11,2 ile minimum 5000 dolar kredi alabiliyor veya değişen APY oranlarıyla sistem aracılığıyla insanlara borç verebiliyorsunuz. Borsalara benzer şekilde KYC ve AML politikaları gereği uyguladığı prosedürler bulunuyor.

New Jersey merkezli FinTech girişimi geçtiğimiz yıl C serisi yatırım turunu Morgan Creek Digital öncülüğünde tamamladı ve 50 milyon dolar yatırım aldı. Şirket geçtiğimiz yıl Ekim ayında Grayscale Bitcoin Trust’a %5 pay ile ortak oldu. Bu yıl ise Visa ile ortak şekilde %1,5 harcama ödüllü ilk Bitcoin (BTC) odaklı kredi kartını duyurdu. Kısa sürede 80.000 kullanıcıya ulaşan kart, yaptığınız alışverişlerden %1,5 oranında Bitcoin (BTC) ödülü veriyor. Kartı ilk kullanmaya başlayanlar şimdiden alışverişlerinden %4’ü aşan kazançlar elde etti.

Uzun vadeli kripto para yatırımcıları tarafından yoğun olarak kullanılan sistem, boşta duran yatırımlardan kazanç elde etmenizi sağlıyor. Elbette verilen faiz oranları Bank of America’nın çok daha üzerinde, bu yüzden şirketin çok büyük bir eksisi bulunuyor. Coinbase daha önce lending hizmeti için SEC’e danışmış ve düzenleyici kurum “bunu aklından bile geçirme” minvalinden bir dönüş yapmıştı.

or

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar