X


Sıcak Gelişme: SEC Yeni Bitcoin (BTC) ETF Kararını Açıkladı!

Spot ETF geliyor mu? SEC yeni kararında neye işaret etti?
21:09
4 Ocak 2022

Geçtiğimiz yıl gelen vadeli ETF onayı fiyatta ciddi yaşanmasına sebep olmuştu. Yıllardır devam eden spot Bitcoin ETF beklentisi ise halen karşılanmış değil. SEC neden spot BTC ETF onayını vermiyor? Bugün yeni bir karar daha açıklandı ve NYDIG tarafından yapılan başvuruyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

SEC Bitcoin ETF Kararı

SEC, yatırım şirketi New York Digital Investment Group‘un (NYDIG) Bitcoin ETF‘si ile ilgili kararını 16 Mart tarihine erteledi. Bu erteleme kararı o kadar da olumsuz sayılmaz çünkü direkt ret cevabı verme imkanı da var. ProShares yediler retlerin neticesinde SEC’den onay alabilmişti. Artık NYDIG ETF’i için bekleyenler takvimlerini 16 Mart’a ayarlayacak.

Başvuruyu yapan şirketi biraz tanınmamızda fayda var. New York Digital Investment Group (NYDIG), şirketin WestCap ve diğer girişim yatırımcılarından başarılı bir şekilde 1 milyar dolar toplamasının ardından şu anda yaklaşık 7 milyar dolar değerinde. Kurucu ortak ve CEO Robert “Robby” Gutmann tarafından yönetilen NYDIG, Bitcoin (BTC) merkezli yatırım fırsatlarına erişim sağlamaya adanmış bir şirkettir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

WestCap ortağı Scott Ganeles, NYDIG’nin ek sermaye başarısını açıklayan bir basın açıklamasında, “NYDIG, sektörde benzersiz bir rol oynuyor ve her türden şirketi Bitcoin’i güvenli ve uyumlu bir şekilde dahil etmeye teşvik ediyor” dedi. Erişilebilirlik için yeni yollar oluşturdukları ve Bitcoin’in benimsenmesini daha da hızlandırdıkları için Robby ve seçkin NYDIG ekibiyle ortak olmaktan gurur duyuyoruz ifadelerini kullandı.

SEC Neden Spot ETF Onayı Vermiyor?

Bu yazıyı okuyorsanız mutlaka spot Bitcoin yatırımı aktif veya geçmişte yapmış olmalısınız. Ne gibi sorunlarla karşılaştınız? Bitcoin’in sayısız kere %20 ve üzerine düşüşler yaptığını gördünüz, aynı şekilde yükselişler yaptığına da şahit oldunuz. Çin yasaklarıyla birlikte fiyatını uzun süre baskılandığına daha bundan aylar önce şahit olduk. Bu süreçte para kaybettiniz ve eğer panik yapıp satışa yöneldiyseniz sermayenizin en azından bir kısmını kalıcı olarak buharlaştırdınız.

SEC, sizin yaşadıklarınızı Amerika’nın kurumsal şirketlerinin resmi borsalar üzerinde yaşamasını istemiyor. Kripto para ekosistemi halen net bir düzenleyici çerçeveye oturmuş değil. Borsalar, sektör oyuncuları, yatırımcılar ve kurumsallar gerektiği şekilde denetlemiyor. Çünkü onlarca yıl öncesinde çıkan düzenlemeler kripto para endüstrisine uyum sağlayamıyor.

Peki o halde ne olmalı? Öncelikle işin düzenleyici boyutunun netleştirilmesi gerekiyor. Ekosisteme etki eden tüm tarafların denetlenmesi, kontrole alınması şart. Bireysel yatırımcılar 2018 yılından itibaren “regülasyon isteriz” diye sloganlar atmaya başladı. Peki bu neden oldu? Borsalar insanları mağdur etti, ICO görünümlü dolandırıcılar çok canlar yaktı ve daha fazlası yaşandı. Bugün geldiğimiz süreçte ise artık siyasiler aynı sloganları atıyor. Çünkü kripto endüstrisi artık ana akım haline geliyor. Yani buraya yaşanabilecek bir yıkım geleneksel finans piyasalarını da olumsuz etkileyebilir. Bundan haftalar önce 3 trilyon dolara ulaşan bir ekosistemden bahsettiğimizi unutmamak gerekir.

SEC öncelikle regülasyonların tamamlanmasını ve kripto para piyasalarının net biçimde kontrol edilebilir hale gelmesini isteyecektir. Eğer bir Bitcoin Spot ETF onayı gelecekse öncelikle bunun olması gerekir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar