X


Sıcak Gelişme! SEC Harekete Geçti! 8 Trilyonluk Şirketten Terra UST Açıklaması!

Çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Kripto para piyasalarının üç büyük olayından biriyle ilgili bazı detaylar netleşiyor. 8 trilyon dolarlık şirket Terra UST hakkında ne açıklamada bulundu?
01:36
12 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Tarihi olaylar, tarihi bir düşüş ve son derece önemli açıklamalar. Kripto para yatırımcıları için bugün bitmek bilmiyor. En büyük kripto para birimi yaklaşık 1 saat önce 28.000 doların da altına gevşedi. Tüm kripto para topluluğu Terra UST tarafındaki çöküşün piyasaları nasıl bu hale getirdiğini anlamaya çalışıyor. Sosyal medyada çöküşü tetikleyen çok sayıda varsayım da ele alınıyor.

Terra UST Açıklaması

8 trilyon dolardan fazla varlık yöneten BlackRock kısa süre önce Terra UST tarafındaki çöküşten sorumlu olmadığını açıkladı. Şirketler sosyal medyada dolaşıma sokulan iddialarla ilgili konuştu. Firmanın temsilcisi verdiği demeçte, son günlerde sosyal medyada dolaşan iddiaları reddederek, yatırım firması duruma dahil olmadığını ve “UST dahil olmak üzere stablecoin işlemleri yapmadığını” söyledi. Çeşitli gönderilerde adı da geçen BlackRock Inc, iddiaları yalanladı.

Gemini borsası ise kendisinden UST’nin düşüşünü tetiklemek için herhangi bir yüksek miktarda kredi alınmadığını duyurdu.

SEC, Terra UST İçin Harekete Geçti

İki eski SEC avukatı The Block’a verdiği demeçte, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun UST’ye ne olduğunu araştırıyor olabileceğini söyledi. 2019’da SEC’in hukuk firması Seward & Kissel için icra bölümünden ayrılan Philip Moustakis, The Block ile yaptığı görüşmede, “SEC, Mirror protokolünde sorunlar yaşanırken de onu araştırıyordu” dedi.

SEC sözcüsü ise “SEC, olası bir soruşturmanın varlığı veya yokluğu hakkında yorum yapmıyor” açıklamasında bulundu.

ABD düzenleyici çerçevesinde stablecoinlerin durumu büyük bir tartışma konusu Terra kurucusu Do Kwon şunları söylemişti.

“Ancak Moustakis’e göre durum daha da karmaşıklaşıyor.”

Moustakis, “UST’nin bir menkul kıymet olup olmadığına dair bir soru olsa bile,” diye devam etti,

“Tasarlandığı şekliyle stablecoin, federal menkul kıymetler yasalarının uygulanmasından kurtulmuş olsa bile, sonraki işlemler onu SEC‘in alanına geri götürebilir”.

Ayrıca, istikrarını kaybeden bir stablecoin yatırımcılar için kâr yaratmak için hareket eden üçüncü bir tarafın beklentisine dayanmadığı iddialarını da kaybedebilir. Başka bir deyişle, bir varlığı çevreleyen gerçekleri ve koşulları değiştirmek, SEC’in ona bir menkul kıymet olarak yaklaşıp yaklaşmadığı gerçeğine etki edecektir. Bu noktada, ilgili Anchor protokolünün, hisseli UST‘de %20 getiri vaadi ve ayrıca Luna Foundation Guard’ın sabiti korumak için yeni sermaye enjekte etme konusundaki çılgın çabalarına dikkat çekmek gerekiyor.

Stablecoinlerin menkul kıymet olup olmadığını bir kenara bırakırsak, SEC’in uluslararası egemenliği söz konusu mu?

Kripto dünyasının üyeleri, bir Güney Kore vatandaşı olan Do Kwon’un ABD düzenleyicisinden tepkilerle karşı karşıya kalacağını reddetmesine rağmen, komisyon, sentetik varlıklar için bir protokol olan Terraform Labs ve Mirror’ın faaliyetleri konusunda onu şahsen mahkemeye çağırdı. ABD düzenleyicisinin sınırları aşması zor ama imkansız değil.

Do Kwon’un Amerikan politikasına ve Amerikan düzenleyicilerine olan ilgisizliğe rağmen, TerraUSD ABD dolarına sabitlendi. Mirror Protocol, Terra blockchaini tabanlı UST karşılığında Tesla ve Apple gibi ABD hisse senetlerinin sentezlenmiş veya “yansıtılmış” versiyonlarının trade edilmesine izin verdi. Aralık ayında, Kwon’un avukatları, “Mahkeme, Bay Kwon üzerinde yargı yetkisine sahip değil çünkü o ABD’de ikamet etmiyor ve ABD ile davayla ilgili hiçbir teması yok” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar