f SICAK GELİŞME: Elon Musk'a Karşı Açılan Davada Dogecoin (DOGE) Suçlaması! › COINTURK

SICAK GELİŞME: Elon Musk’a Karşı Açılan Davada Dogecoin (DOGE) Suçlaması!

Özet

  • Tesla CEO'su Elon Musk, DOGE suçlaması ile karşı karşıya.

  • Musk'a karşı açılan davanın son duruşmasında, ünlü isim "insider trading" ile suçlandı.

  • Musk'ın DOGE fiyatını bilerek şişirdiği iddia ediliyor.
18:42
1 Haziran 2023

Dünyanın en zengin insanlarından olan ve SpaceX ile Tesla’nın yaratıcısı olarak görülen Elon Musk, kripto para sektöründe de Dogecoin (DOGE) ile özdeşleşmiş durumda. Musk, zaman zaman attığı tweet ve açık açık verdiği destek ile DOGE elçisi olarak biliniyor. Bugün gündeme düşen bir gelişmeye göre ise açılan bir toplu davada Elon Musk’ın Dogecoin bazında içeriden aldığı bilgiler ile alım satım yaptığı iddia ediliyor. Insider Trading suçlamasına maruz kalan Musk, yatırımcıların hedefi oldu.

Musk’a DOGE Suçlaması

Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre bütün bu gelişmeler, Manhattan’da görülen federal duruşmada yaşandı. Yatırımcılar, Musk’ın Twitter gönderileri yayınlayıp, influencerlara ödeme yapıp NBC’nin Saturday Night Live programına bile çıkarak Dogecoin yatırımından kazanç elde etmeyi planladığını iddia etti. 2021 yılındaki Saturday Night Live programı öncesi Musk tarafından atılan tweetler kesinlikle DOGE için büyük bir dönüm noktası olmuştu. Yatırımcılara göre Musk’ın her fırsatta DOGE lehine açıklamalar yapması, aslında boşuna değil.

Yatırımcılar, Musk’ın Nisan ayında 124 milyon dolarlık DOGE sattığını iddia ediyor. Twitter’ın mavi kuş logosunu kısa süreliğine Dogecoin’in Shiba Inu türü köpek logosu ile değiştiren Musk’ın bunu yaptıktan sonra elde ettiği kazanç ile anında satış yaptığı belirtiliyor. Bu eylem DOGE fiyatında anlık olarak %30 yükseliş yaşanmasını sağlamıştı. Musk, sattığı DOGE’ları geçtiğimiz Ekim ayında satın almış olabilir.

Mahkeme evraklarına bakıldığında yatırımcıların bunu “piyasa manipülasyonu ve insider trading” olarak tanımladığı görülüyor. Musk’ın yatırımcıları dolandırdığı ve hem kendisini hem de şirketini bunun için kullandığı vurgulanıyor.

Musk, DOGE’u Bilerek Pumpladı!

Musk’ın avukatı Alex Spiro ise konu hakkında yorumda bulunmadı. Yatırımcıların iddialarına göre şu an dünyanın en zengin ikinci adamı, Dogecoin’in fiyatını bilerek iki yıllık sürede %36.000 artıracak hareketler yaptı ve daha sonra düşüşüne izin verdi. Musk ve Tesla’nın daha önce de DOGE odaklı iddialar ile anıldığı biliniyor.

DOGE fiyatı ise bu habere rağmen sert bir darbe almadı. DOGE, 7 günde %1,9 yükseliş elde etmişken son 1 saatlik performansı da %0,1 olmasına rağmen yeşil bir performans olarak ön plana çıkıyor.

 

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI