X


Sıcak Gelişme: Binance’e ABD Tarafından Soruşturma Açıldığı İddia Ediliyor!

Binance'in ABD tarafından soruşturulduğu iddia ediliyor.
19:54
13 Mayıs 2021

Ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, aktarılan bir son dakika gelişmesine göre soruşturma altında olabilir.

Binance’e Soruşturma İddiası

Bloomberg’in aktardığı iddiaya göre dev kripto para borsası şimdi de ABD Adalet Bakanlığı ve ABD Gelir İdaresi tarafından incelenmekte. Binance’e soruşturma açıldığı haberini yorumlayan Josh Rager ise bunun asında Bitcoin fiyatını düşürmek için atılan kasıtlı adımlar olduğunu düşünüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Binance CEO’su Changpeng Zhao konu hakkında yaptığı açıklamada “bugün çok fazla FUD var ” diyerek aslında haberin asılsız olduğunu iddia etti. Buna rağmen BNB fiyatının haber ile beraber %8,7 düşüş yaşadığı görülüyor.

Binance Neden Soruşturma Altında?

Bloomberg’in aktardığı bilgilere göre, soruşturma özellikle  Binance’in kara para aklama ve vergi ile ilgili adımlarına yönelik açıldı. Yetkililerin şu an için Binance’in kara para aklamayı önleme adımlarına uyup uymadığını soruşturdukları ve  Binance’in bütün kalemlerini incelediği belirtiliyor.

Soruşturmanın gizli olduğu vurgulanırken Binance’in özellikle ABD’deki regülasyonlara uyum sağlamak için büyük çaba sarf ettiği de ifade edilmekte. Binance US de tam olarak bu sebeple kuruldu ve Binance’in iştiraki olarak çalışmalara başlayarak ABD vatanadaşlarının Binance.com kullanması engellendi. Soruşturmanın ise 2019 yılında Chainalysis tarafından aktarılan bir rapor sonrası başladığı iddia edilmekte.

Binance’in ABD’deki Etkisi Artıyor

Chainalysis ilgili raporunda suçluların kripto para transferlerinin izini takip etmiş ve 2,8 milyar dolarlık BTC’nin bir kısmının Binance üzerinden aktarıldığını ortaya koymuştu. Blockchain veri analiz platformu, 756 milyon dolarlık kara paranın bir şekilde Binance’e girdiğini vurguladı. Binance ise kara para aklama ile ilgili bütün gerekliliklere uyduklarını vurgulayarak rapora yanıt vermişti.

Binance kısa süre önce ABD’deki ekibine önemli isimleri de kattı. ABD’nin eski senatörlerinden Max Baucus’un yanı sıra OCC’nin eski başkanı  Brian Brooks da bu kapsamda Binance tarafına geçmişti. Bunların soruşturmayı nasıl etkileyeceği ise ilerleyen aylarda görülecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar