Reklam

Sıcak Gelişme: ABD Hazine Bakanlığından Kripto Para Uyarısı!

ABD Hazine Bakanlığından kripto odaklı yeni bir açıklama geldi.
22:00
21 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) geçtiğimiz gün yaptığı ATH sonrasında ufak bir düzeltme yaşıyor. Bunun üzerine ABD Hazine Bakanlığı yetkililerinden pek olumlu karşılanmayacak bir açıklama yaptı. Kripto paralara karşı cephe almayan ABD yine de bazı riskleri sürekli olarak göz önünde tutuyor. İşte açıklamayla alakalı detaylar!

Kripto Para Uyarısı

Hazine Bakanlığı tarafından hazırlanan bir rapora göre, kripto para birimleri ABD tarafından uygulanan yaptırımların etkisini baltalayabilir. Rapora göre yaptırım uygulanan ülkeler ABD dolarının egemen olduğu küresel finansal sistemini atlatmak için kripto paralara yöneliyor. Amerika uyguladığı yaptırımların etkinliği konusunda araştırma yapıyor. Bugün gelen açıklamalar kripto paralara yeni yaptırım gelebilir uyarısı olarak yorumlandı.

ABD, doların küresel ölçekteki hakimiyetini kullanarak birçok yaptırım kararı aldı. Bu yaptırımlar, askeri müdahaleye kıyasla daha etkili ve daha az maliyetli bir araç olarak görülmektedir. The New York Times‘a göre, şu anda ABD tarafından Kuzey Kore, Venezuela, Rusya ve İran gibi ülkelere yaptırım uygulanıyor. Bu yaptırımlara gerekçe olarak ülkelerin teröre desteği, insan hakları ihlalleri ve ABD çıkarının tersine hareket etmeleri gösteriliyor.

Hazine bakan yardımcısı Wally Adeyemo şunları söyledi:

“Yaptırımların etkili kalması için birkaç kritik konuyu ele almamız gerekiyor. Yeni ödeme sistemlerinden kaynaklanan artan riskleri araştırıyoruz. Kripto paralar yaptırımların zayıflamasına sebep oluyor ve bu konuda adım atmamız gerekiyor”.

Hazine Bakanlığı bu konuda haksız değil ve bu ülkeler yaptırımları kripto yardımıyla deldiklerini inkar etmiyor.

ABD Yaptırımları Kripto ile Deliniyor

Özellikle İran uluslararası ödemelerde Bitcoin (BTC) kullanımına izin veriyor. Şirketlerinin ithalat/ihracat yapabilmesi için ödemelerini kripto para ile yapmasına göz yumuyor. Ülkede izinli faaliyet gösteren çok sayıda Bitcoin madenciliği operasyonu bulunuyor. Şirketlerin ödemeleri buralardan çıkarılan Bitcoin (BTC)’ler ile yapmaları isteniyor. Aynı şekilde Venezuela da kripto paraları yaptırımlara karşı aktif olarak kullanıyor. Elbette bunların hiçbiri gizli yapılmıyor ve ABD yaptırımlarının deliniyor olmasından rahatsız görünüyor.

Raporda, “Bu kripto varlıkların ve ödeme sistemlerinin kontrol edilmediği takdirde yaptırımlarımızın etkinliğine zarar verme riskinin farkındayız” denildi. ABD Hazinesi, artan tehditler karşısında yaptırımlarının etkisini nasıl artırmayı planladığını ayrıntılı olarak açıklamadı.

ABD yakın zamanda yaptırımlarının delinmemesi için kripto para borsalarına ve hatta kriptoyla alakalı tüm şirketlere geniş bir uyum yasası dayatabilir. Bunun detaylarını yakın gelecekte göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar