Senatörler Kripto Topluluğu İçin Bastırıyor! Bitcoin (BTC) Etkilenecek Mi?

Tepki çeken tasarıda son durum ne, Bitcoin nasıl etkilenecek? Senatörler başarılı olacak mı?
21:07
15 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Aylardır ABD’nin 1 trilyon dolarlık altyapı tasarısı gündemimizde ve bu gelişme kripto para piyasalarını baskılamaya devam ediyor. Düzenlemedeki belirsizlikler kripto para topluluğu tarafından ciddi tepki almıştı. Fakat, bazı senatörler katı eklemeleri düzeltmek için bastırmaya devam ediyor.

Bitcoin İçin Kritik Gelişme

Biden tarafından altyapı düzenlemesi saatler içinde onaylanacak. İmzanın bugün atılması bekleniyor. Ancak Senatörler daha fazlasını istiyor. Düzenlemede yer alan kripto para vergi raporlama kısıtlamalarının daha belirginleştirilmesi gündeme geldi. Hazırlanan yeni taslak bugün akşam saatlerinde bazı medya organlarında yayınlandı. Senatörler mevcut tasarının kripto para yatırımcılarını olumsuz etkileyeceğini düşünüyor.

Mevzuat, Başkan Joe Biden’ın Pazartesi günü imzalaması beklenen 550 milyar dolarlık altyapı faturasında yer alan dijital para birimleri için yeni vergi raporlama gerekliliklerini ele alacak. Vergi uyumunu zorlamak amacıyla, yeni yasa, dijital varlıkların transferini “gerçekleştiren” bir hizmet sağlayan bazı kripto para şirketlerinin, diğer bazı finansal firmaların yapması gerektiği gibi, kullanıcıları hakkında bilgi vermesini gerektirecek.

Endişeler Giderilecek Mi?

Bağımsız yasa tasarısı, altyapı müzakereleri sırasında kripto para birimi endüstrisi tarafından dile getirilen endişeleri gidermek için yapılan birkaç girişimin sonucudur. Avukatlar, kamu işleri yasa tasarısındaki dilin, madenciler ve yazılım geliştiriciler gibi kuruluşların erişemeyecekleri vergi verilerini IRS’ye bildirmelerini gerektireceğinden endişe duyuyorlar.

Yanlış uygulamalara imkan tanıyabilecek maddelerin düzeltilmesi için Square CEO’su Jack Dorsey ve Coinbase Global CEO’su Brian Armstrong yoğun çaba sarf etmişti.

Yeni kripto düzenlemesi sayesinde 10 yıl içinde yaklaşık 28 milyar dolar gelir elde edilmesi umuluyor. Ancak bu haliyle tasarının yürürlüğe girmesi birçok kesimi olumsuz etkileyebilir. ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri uygulamada böyle bir şeyin olmayacağını ve endişelerin yersiz olduğunu savunmuştu. Ancak tasarıdaki maddeler yukarıda da belirttiğimiz üzere geliştiricileri, madencileri ve hatta yatırımcıları dahi etkileyebilir. Eğer Senatörler başarılı olursa Bitcoin fiyatı yukarı yönlü destek bulabilir.

Ayrıca mevcut tasarı DeFi modelini de ekosistemin içine atıyor. Yapılan işlemlerin tamamen ifşası ve Vergi Kurumuna bildirilmesi DeFi platformları için imkansız bir talep, bu durumda ABD merkezi olmayan kripto takas platformlarını engelleyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar