X


SEC’nin Ripple ve XRP’ye Karşı Uygulayacağı Yeni Planı Belli Oldu!

SEC, denizaşırı ülkelerdeki Ripple ortaklarını araştırıyor.
22:31
16 Nisan 2021

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de bütün kripto para sektörünü şok eden bir gelişmeye imza attı. SEC, ABD’nin en büyük blockchain şirketlerinden Ripple‘a dava açtı ve iki Ripple yöneticisi de dahil olmak üzere şirketin lisanssız menkul kıymet satışı yaptığını iddia etti.

Ripple ve SEC Davasında Durum Değişiyor

XRP ICO’sunun aslında lisanssız menkul kıymet satışı olduğunu iddia eden SEC, bu bağlamda XRP’yi de kripto paradan çok menkul kıymet olarak görüyor. Davada özellikle ilk aylar Ripple ve XRP için oldukça zorlu geçerken, son aylarda Ripple’ın lehine gelişmeler yaşandı. XRP fiyatı da 0,17 dolara kadar geriledikten sonra 1,95 dolara kadar yükseldi.

SEC, bu gidişattan rahatsız olmuş olacak ki stratejisinde bir yenilik yapma kararı aldı. 16 Nisan tarihli bildiriye bakıldığında Ripple avukatlarının aslında SEC’nin yeni stratejisini keşfettiği görülüyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’i temsil eden avukatlar, söz konusu bildiride ABD’nin menkul kıymet regülatörünün 11 farklı ülkenin menkul kıymet regülatörüne tebligat gönderdiğini ortaya koydu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

SEC, Denizaşırı Ülkelerde Harekete Geçti

SEC tarafından gönderilen tebligatların ise direkt olarak denizaşırı ülkelerdeki bazı kurumlarla ilgili bilgi toplamaya yönelik olduğu görüldü. Ripple avukatları bu bildirilerin aslında başka şirketlerle Ripple arasında bağ kurmak için yapıldığını iddia etmekte. Ripple avukatları şimdi ise SEC’nin bu tip bilgi toplamasının önüne geçilmesini ve mahkemenin buna karşı bir engel koymasını talep ediyor.

ripple

Ödeme devi Ripple’ın farklı ülkelerde 300’den fazla partneri bulunuyor ve bunların büyük bir kısmı RippleNet çatısı altında toplanıyor. SEC’nin bu şirketlere yönelik bir yetkiye sahip olmadığını ve yetkisinin ABD ile snıırlı olduğunu belirten Ripple, bunun aslında federal yasaların da ihlali olduğunu vurgulamakta.

Ripple Avukatları: Federal Yasalar İhlal Ediliyor

Ripple avukatları buna ek olarak SEC’nin söz konusu tebligatlarda neyin peşinde olduğunu da açıklamak zorunda olduğunu ifade ediyor. Garlinghouse dava sonrası yaptığı bir açıklamada Ripple müşterilerinin %95’inden fazlasının ABD içerisinden olmadığını vurgulamıştı. Bu da SEC’nin dikkatini çekmiş ve bunlar üzerinden bilgi toplamaya itmiş olabilir.

XRP fiyatı ise bu gelişmelerin ışığında son dönemdeki yükselişini kaybetti ve 1,67 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar