X


SEC’in 9 ETF Başvurusuna Yönelik Kararı Ne Olacak?

Kripto para piyasasının dikkati tekrar SEC'in vereceği karara çevrildi. eToro'dan Mati Greenspan SEC'in vereceği karara ilişkin konuştu.
10:00
28 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birleşik Krallık merkezli hibrit işlem platformu eToro’nun CEO’su Mati Greenspan, piyasada ismini sıklıkla duyduğumuz biri. Greenspan’in son yorumu ETF’lere dair oldu: SEC’in 9 ETF’e yönelik “yeniden gözden geçirme” kararından olumlu sonuç çıkmayacak, yani SEC’in red kararı değişmeyecek.  Greenspan ayrıca Winklevoss kardeşlerin yaptığı ETF başvurusunun reddedilmesini “usul gereği bir protesto” olarak görüyor.

SEC komisyonerlerinden Hester Peirce’ın kripto paralara sıcak baktığı biliniyor. Bu olumlu tutumu nedeniyle camiada “Kripto Anne” olarak anılan Peirce bizzat yeniden gözden geçirme talimatını veren kişiydi ve “ETF’e izin vermemek için bir sebep yok” söyleminde bulundu.

Greenspan’e geri dönelim. Tecrübeli CEO gözden geçirilen 9 başvurunun tekrar reddedileceğini düşünüyor.

Ne yazık ki 9 başvurunun durumu “red yemiş” olarak kalmaya devam edecek ve Hester yeniden gözden geçirme talimatı vererek yalnızca protestocu protokolü takip etti gibi duruyor. Bu konuda yeni gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Değişim rüzgarı

ETF tartışmaları sürerken kripto para piyasasında düşünceler yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Haziran ayında düzenlenmiş kripto para işlem ekosistemi Bakkt’in yıl sonuna kadar faaliyete başlayacağının açıklanması piyasadan olumlu tepkiler almıştı.

Ancak ETF’lerin Bitcoin’in geleceği için şart olduğu gibi bir algıyı Andreas Antonopoulos ve Nick Szabo gibi bazı uzmanlar kırmaya çalışıyor. Örneğin Antonopoulos, ETF’lerin Bitcoin için olumsuz olabileceği konusunda ciddi uyarılarda bulundu. ETF’leri “hem olumlu hem olumsuz” olarak gören Greenspan de ETF’lerin BTC için dönüm noktası olarak görülmemesi gerektiğini düşünüyor:

Yatırımcılar olarak kripto piyasasındaki hareketlerin bağlamını anlamak için diğer piyasalarda ne olup bittiğini yakinen takip etmeye devam etmeliyiz.

Kaynak: bitcoinist.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar