X


“Bitcoin ETF’leri Berbat Bir Fikir”

Piyasadaki en büyük tartışma konusu ETF’lerin kabul edilmesi halinde Bitcoin’e nasıl bir etkide bulunacağı. Bu konuda her kafadan farklı bir ses çıkıyor.
17:00
18 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para dünyasının en çok saygı duyulan isimlerinden Andreas Antonopoulos Bitcoin ETF’lerinin “berbat bir fikir” olduğunu düşünüyor. Internet of Money ve Mastering Bitcoin kitaplarının yazarı Antonopoulos, Bitcoin ETF’lerinin yaklaşmakta olduğunu; ancak spesifik olarak Bitcoin’in, genel olarak da kripto paraların tüm amacına tamamen zıtlaşan türden bir finansallaşma anlamına geldiğini düşünüyor.

ETF’lerin çoğunlukla geleneksel perakende yatırımcılara hitap edeceği ve BTC fiyatını artıracağı düşünülüyor. Bunun sebebi ETF’lerin birkaç sene altın fiyatlarına yaptığı etki. Düşmekte olan altın fiyatların altın ETF’inin kabul edilmesiyle uçuşa geçti. Bu gerçek Bitcoin fanlarının geleceğe yönelik umutlarını artırıyor.

Antonopoulos ise çektiği video’da “Aslında ETF’lere karşıyım” diyerek tavrını belli ediyor. Kripto para uzmanının ilk endişesi ETF’lerin getirebileceği fiyat manipülasyonu. Antonopoulos Daha büyük piyasa yapıcılarının devreye girmesiyle fiyatın büyük dalgalanmalar yaşayabileceği belirtiyor.

Patlayan balon

“Böyle diyerek birçok balonu patlacağının farkında olduğunu, ancak Bitcoin ETF’lerinin “berbat bir fikir” olduğunu” dile getiriyor. Bunun ilk sebebi düzenleme. Antonopoulos yatırımcıların Bitcoin ETF’inin “hisselerine” sahip olacağını, ancak Bitcoin’in mülkiyetinin onlarda olmayacağını belirtiyor. Zira Bitcoin’e sahip olması için özel anahtarların kontrolünün yatırımcıda olması gerekiyor.

Bitcoin sahibi olmak yatırımcıya sınırsız bir özgürlük getiriyor. Al sat yapmanın dışında yatırımcı fork’lanmış coin’leri toplayabiliyor. Antonopoulous ETF’in BTC’nin dinamiğini değiştireceğini ve fork’lanmış coin’ler konusunda kararın yalnızca ETF’e ait olacağını savunuyor.

Buna örnek olarak 1 Ağustos 2017’de Bitcoin Cash’in yaratıldığı fork’u veriyor. O sıralar piyasa borsaların fork kararını beklemek zorundaydı. Bitcoin’lerini borsalarda tutan yatırımcıların söz söyleme hakkı yoktu. Yatırımcılar bir nevi borsaların boyunduruğundaydı. Bu belirsizlik durumu ETF’lerin gelmesiyle daha da kötüye gidebilir. Gelecekte yapılan olası bir fork benzer problemlere yol açabilir.

Antonopoulos bir diğer büyük sorunun merkeziyet olacağını düşünüyor. Fon yöneticisinin tüm kontrolü elinde tutabileceği ve bunun fiyat manipülasyonlarına ve şirketlerin dikte ettiği fork’lara davetiye çıkarabileceği konusunda uyarıyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar