X


SEC Davası Ripple’ı Durdurmadı: XRP’ler Piyasaya Sürülmeye Devam Ediyor

Ripple, yılın ilk günün yine XRP’leri piyasaya sürdü.
13:36
1 Ocak 2021

Her yıl olduğu gibi Ripple 2021’in ilk gününde büyük miktarda XRP’yi piyasaya sürdü. Ancak geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen miktar 1 milyar XRP iken bu yıl 900 milyon XRP piyasaya sürüldü. Buna ek olarak Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı davaya rağmen Ripple, eski kurucu ortak Jed McCaleb’a da 477 milyon XRP gönderdi.

Dolayısıyla Whale Alert’ten elde edilen bilgilere göre Ripple 1,3 milyar XRP’yi piyasaya sürmüş oldu.

900 Milyon XRP Piyasada

Fintech devi Ripple, geleneksel olarak her ayın ilk gününde bir milyar XRP’nin kilidini açıyor. Bununla birlikte bu fonların çoğu genellikle aynı gün daha sonra emanette kilitleniyor. Bugün ise Ripple 216 milyon dolar değerinde 900 milyon adet XRP’nin kilidini açtı. Ripple web sitesine göre, 13 Aralık 2020 itibariyle şirket 45.425.790.652 XRP dağıttı. 48.200.000.013 XRP emanette kilitlendi ve Ripple 6.365.030.048 XRP tutuyor.

Öte yandan Ripple, sahip olduğu XRP’yi operasyonel giderleri karşılamak, gelecek vaat eden projeleri (hem yatırım hem de hayır işleri) desteklemek ve kurumsal müşterilerine satış yapmak için kullanıyor.

SEC ve Ripple Gerilimi

21 Aralık’ta ABD düzenleyicisi SEC, he şirket olarak Ripple’a hem de CEO Brad Garlinghouse hem de Ripple kurucusu Chris Larsen’a XRP’yi kayıt dışı bir menkul kıymet olarak satmak suçlaması ile dava açtı. SEC’in resmi şikayetine göre, şirket bu satışlardan bir milyar doların üzerinde para kazandı ve Larsen, Garlinghouse ile XRP varlıklarını satarak 600 milyon dolar kazandı.

McCaleb, Ripple’dan 477 Milyon XRP Aldı

Bunlara ek olarak Whale Alert ayrıca, şirketin ilk günlerinde Ripple CTO’su olarak çalışan ve Ripple’ın kurucu ortağı olan Jed McCaleb’e gönderilen 477 milyon XRP’yi olduğunu da gösteriyor. Güncel rakamlara göre bu 477 milyon XRP yaklaşık olarak 115,8 milyon dolara tekabül ediyor.

Ripple kurulu ile bazı tutarsızlıklar nedeniyle McCaleb, 2013’te Ripple’dan ayrıldı ve şu anda CTO’su olduğu rakip Stellar platformunu kurdu. Ripple, McCaleb ile olan uzlaşma anlaşmasının bir parçası olarak, devasa büyüklükteki kripto paraları bir kerede elinden çıkarmasını  önlemek için ona parça parça 8 milyar XRP ödüyor.

Son zamanlarda Whale Alert tarafından paylaşılan verilere göre McCaleb’in XRP’deki toplam tahmini varlığı ve karı 1,2 milyar doları buluyor.

Ripple ve XRP ile ilgili daha detaylı bilgiye “Ripple Nedir? Detaylı Ripple Rehberi” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar