X

SEC Başkanı’ndan Kripto Para Borsaları Hakkında Düzenleme Önerisi

SEC Başkanı Gary Gensler'den kripto para borsalarına düzenleme önerisi geldi.
23:50
6 Mayıs 2021

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşan SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para borsalarının düzenlenmesi gerektiğini aktardı. Gensler, bu söylemindeki amacın yatırımcıların güvenliği ve manipülasyonun önlenmesi olduğunu dile getirdi.

SEC Başkanı ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin Huzuruna Çıktı

Yeni atanan SEC Başkanı, Temsilciler Meclisi üyelerinden Patrick McHenry’nin kripto paralar hakkındaki sorusuna karşın kripto para borsalarının derhal düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Gensler konu hakkında şunları aktardı: “Yatırımcıların güvenliği adına kripto para borsalarına bazı düzenlemeler getirmeyi düşünmek iyi olur. Mevcut durumda kripto para borsalarının SEC veya Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nda düzenleyici bir çerçevesi bulunmuyor. Bu adımı atarak insanlara güven aşılayabiliriz. Şu anda kripto para borsalarını kapsayan yasal bir düzenleme yok. Bu sahtekarlık ve manipülasyona yol açabilir. Bizim görevimiz yatırımcının haklarını korumak.”

Düzenleme Destekçileri ve Karşıtları Ne Düşünüyor?

Bazı kesimler, regülatörlerin kripto para dünyasına bazı sınırlar çizmesini olumlu buluyor. Ancak sadık Bitcoin destekçileri, bu fikre pek sıcak bakmıyor ve kripto para alım satımının riskli olmasının kripto dünyasının bir parçası olduğuna inanıyor. SEC ve Emtira Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu bazı durumlarda kripto para birimlerini denetlemeye görevine sahiptir. Ancak Bitcoin ve Ethereum menkul kıymet sınıfına girmediği için kripto para borsaları SEC’in radarına takılmıyor.

Bunun yanı sıra Blockchain analitik firması CipherTrace, kripto para sektörünün büyümesiyle kriptodaki yasa dışı faaliyetlerin kaçınılmaz olduğunu iddia eden bir rapor yayınladı. Geçtiğimiz ay Temsilciler Meclisi bu sorunların bazılarını ele alan İnovasyonun Önündeki Engelleri Kaldırma Yasası adlı bir tasarıyı kabul etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar