X

Sberbank’in Kripto Paralarla İlgili Bir Planı Yok

Rusya'nın en büyük bankası kripto paralarla değil Blockchain ile ilgileniyor...
19:00
7 Haziran 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yerel finansa haber kaynağı Banki.ru’nun bugün paylaştığı bir haberine göre Rusya’nın devlet bankası Sberbank‘ın CEO’su, kurumlarının kripto paralarla ilgili herhangi bir hizmet geliştirmeyi düşünmediklerini dile getirdi.

Kriptolar Yerine Blockchain

CEO, Saint Petersburg International Economic Forum’da NTV ile yaptığı bir röportaj esnasında kripto paralar ve Blockchain ile ilgili yorumlar yaptı. Sberbank CEO’su ve eski ekonomi ve ticaret bakanı Herman Gref, bankanın kripto para alanında herhangi bir iddialı planı olmadığını ifade etti. Bunun yerine Gref’e göre banka, şu anda finansal hizmetleri için Blockchain uygulamaları kullanmayı düşünüyor.

Gref’in açıklamalarına göre, banka kripto para ile ilgili konularda hiçbir zaman büyük oranda müşteri kazanmadı ancak kripto para işlemleri her zaman müşterilerin talebiydi. Ayrıca Gref, kripto paralarla ilgili planların rafa kalkmasından ve bunun yerine Blockchain teknolojisinin konuşulmaya başlamasından memnuniyet duyduğunu da dile getirdi.

İşlemler İçin Teknik Araç

Sberbank CEO’su bunların yanında Bitcoin‘i bir yatırım aracı olarak görmekten ziyade “işlemler için teknik bir araç” olarak gördüğünü ifade etti. Ayrıca Gref geçmişte 5 dolar değerinde Bitcoin aldığını ve yatırım için değil günlük harcama için kullandığını belirtti. Gref’e göre Bitcoin değeri çok yüksek ve bu sebeple CEO için çok pahalı…

Bunların yanında Sberbank CEO’su 2017 Aralık’ta yaptığı açıklamalarda kurumun 2018 yılı içinde Blockchain teknolojisine dayanan ürünler sunabileceğini dile getirmişti. Ancak Gref, Blockchain teknolojisinin yaygın bir şekilde kabul görebilmesi için on yıla ihtiyacı olduğunu da eklemişti. Gref’in açıklamalarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar