X


“Satoshi Nakamoto’nun Vizyonu: Lightning Network”

Litecoin'in kurucusu Charlie Lee Lightning Network'ten övgüyle bahsetti.
15:00
7 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, Bitcoin.com’un CEO’su Roger Ver ile Bitcoin’i tartıştıktan sonra Litecoin’le Bitcoin’in durumuna değindi. Lee’nin tweet fırtınası şu şekilde:

Chain üzeri Bitcoin ve Litecoin ödemeleri peer-to-peer (eşten eşe) değil. Ödemeler madencilere gönderilir, onlar da dağıtık bir deftere ödemeyi kaydeder. Alıcı ödemeyi, kaydedildiğinde alır. Ancak bu süreç, işlemlerin yayımlandığı bir p2p ağı sayesinde kolay bir şekilde yapılır.

Yayım ağı p2p’dir, ancak doğrusunu isterseniz ödemeler p2p değildir. Gönderimi yapan kişi p2p ağını gözardı edip, ödemeyi yapmak için doğrudan madenciyle etkileşime geçebilir. Gönderen alıcıyla hiçbir P2P usulü iletişimde bulunmak zorunda değildir.

Bu aslında iyi bir şey çünkü ödemeyi almak için alıcının online olması gerekmez. İronik bir şekilde chain üzeri ödemeler, göbek ve ispit (hub and spoke) modeliyle büyük benzerlik gösterir. Bu modelde madencilik havuzları göbek işlevi görür ve kullanıcıların ödeme gönderimi için tek yapması gereken bu göbeklere bağlanmaktır.

Öte yandan Lightning Network ödemeleri p2p türü ödemelerdir. Bazen doğrudan p2p, bazen dolaylı yoldan p2p. LN ödemelerinin gönderenden alıcıya ulaşması için eşten eşe yapılması şarttır. BitTorrent gibi p2p ağlarında olduğu gibi her ikisi de online olmak zorundadır.

LN ödemeleri eşten eşe olduğu için sürece dahil eşlerin internetin geri kalanıyla bağlantısı olmasa bile ödemeler yapılır. Hatta gönderen yalnızca doğrudan alıcıya bağlanarak ve diğer hiçbir üçüncü partiye bağlı kalma zorunluluğu olmadan alıcıya gönderim yapabilir.

Lee tweet fırtınasının sonunda, “Eşten Eşe bir Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı Satoshi’nin Bitcoin whitepaper’ıyla harika bir uyum gösterdiği için Lightning Network’ün Satoshi’nin vizyonunun yansıması olduğunu kaydetti.

Kaynak: ambcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar