X


Samsung’dan Kripto Para Adımı

Dünya devi, kripto para cüzdanı üzerine marka patent başvurusunda bulundu...
13:00
29 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Güney Kore merkezli elektronik devi Samsung 27 Aralık’ta yapılan açıklamalara göre, İngiltere Fikri Mülkiyet Ofisi’nden İngiltere’de kripto para cüzdanı üretmek için ticari marka tescili istedi.

Uygulamanın “sınıflar ve terimler” bölümünde yapılan açıklamalar, Samsung’un “kripto para birimi cüzdanı olarak kullanmak için bilgisayar yazılımı”; Blockchain teknolojisi kullanarak kripto para transferi ve ödeme sistemi için bilgisayar yazılımı; akıllı telefonlar için bilgisyara uygulama yazılımı”, geliştirdiğini gösteriyor. Yani uygulama, kullanıcıların Blockchain teknolojisi temelli kripto para birimi ödemelerini ve üçüncü taraf uygulama yazılımı üzerinden ödeme yapmalarını sağlayacak.

Bunun yanında uygulamanın Galaxy S10 akıllı telefonuna kripto para birimi cüzdanı eklemek ile ilgili planları olduğu söylentileri de yankı uyandırdı. Ancak sonrasında bu söylenti Samsung tarafından yalanlandı. Ayrıca Samsung 10 Aralık’ta Blockchain ve kripto para ile ilgili Avrupa Birliği’ne üç farklı marka patenti başvurusunda bulundu.

Öte yandan Aralık ayı başlarında akıllı telefon üretimi konusunda dünya devleri arasında sayılan HTC’nin merkezsiz uygulamalar için entegrasyon sürecinde olduğu, Bitcoin ve Ethereum ağları da dahil olmak üzere birden fazla Blockchain desteğine sahip “ilk terli Blockchain temelli telefon” HTC Exodus 1’i piyasaya sürdüğünü açıkladı.

Ayrıca Blockchain temelli elektronik sağlayıcısı SIRIN Labs de FINNEY adlı ilk Blockchain tabanlı akıllı telefonu piyasaya sürdüğünü duyurdu. Açık kaynaklı bir işletim sistemine sahip olan FINNEY bir kripto para cüzdanı ve şifreli iletişim imkanı sunuyor.

Bunlarla beraber Ekim ayında Samsung’un üretim kanadı Foundry, 7-nm Low Power Plus’ın yeni bir üretim sürecini başlattığını ve enerji tüketimini yüzde elliye kadar düşürdüğünü dile getirdi. Çipler enerji maliyetleri açısından kritik bir faktör olduğu için bu sayede Samsung donanımını kullanan kripto para madencileri büyük karlar elde edebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar