Sahte Diplomalarla Mücadelede Blockchain Kullanılacak

Blockchain teknolojisi üniversitelerde kullanılmaya devam ediyor...
16:00
22 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre İsviçre’de yer alan St. Gallen Üniversitesi son yıllarda küresel çapta bir dolandırıcılık ve suç unsuru haline gelen sahte diplomalarla mücadele etmek için Blockchain teknolojisini kullanacağını açıkladı.

Derece Sertifikası

19 Eylül’de CNN Money Switzerland ile yapılan bir röportaja göre St. Gallen Üniversitesi, derecelerinin gerçekliğini birkaç gün yerine saniyeler içinde doğrulamak için Blockchain tabanlı pilot bir proje başlattığını açıkladı. Üniversitenin CIO’su Harald Rotter konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Blockchain üzerinde dijital bir sürece dayanarak diplomalarımızı işlemler için transfer etmenin ya da daha ulaşılabilir hale getirmenin gerekli olabileceğini ve daha geçerli olabileceğini düşünüyorum.

Gallen Üniversitesi bu kapsamda İsviçre merkezli Blockchain start-up’ı olan BlockFactory ile bir ortaklığa vardıklarını açıkladı. Bu sayede Ethereum Blockchain’inine kayıtlı ve değiştirilemez diplomalar oluşturmak için sertifikalandırma çözümleri kullanılabilecek.

Malezya ve Kanada

Daha önce ortaya çıkan haberlerde Malezya Eğitim Bakanlığının da ülkede artan sahte eğitim sertifikaları olayları ile mücadele etmeye çalıştığı belirtilmişti. Malezya, NEM Blockchaini üzerine kurulu olan ve Blockchain teknolojisinin kullanılmasıyla diploma sahtekarlığı konusunda bir çözüm olarak kullanılabilecek E-Skrol projesini kullanacaklarını açıkladı.

Öte yandan Haziran ayında yapılan açıklamalarda Kanada merkezli bir teknoloji enstitüsünün bir sonraki mezuniyet dönemi için Blockchain tabanlı diploma belgesi vermeyi planladığı belirtilmişti.

Bunların yanında üniversitelerin Blockchain alanında adımlar atması ekosistem için çok da yabancı bir gelişme değil. Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden Bahçeşehir Üniversitesi, Boston içerisinde yer alan Northeastern Üniversitesi (NEU) içerisinde Blockchain teknolojisi konusunda bilgiye dayalı destek sağlamak için bir Blockchain merkezi açtığını açıklamıştı. Konuyla ilgili detaylarını burada sizlerle paylaşmıştık…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar