reklamı kapat

Sağlık Sektöründe Blockchain Devrimi

12 Nisan 2018
  • S. GüvençliS. Güvençli

Almanya’nın Camelot Consulting Grup adlı sağlık firması, tıbbi veri yönetimi için kullanılmak üzere Blockchain tabanlı bir çözüm yöntemi geliştirdi.

Bu yöntem, sağlık sektöründe hasta verilerinin güvenliğini sağlamak amacıyla dijital bir platform oluşturmayı amaçlıyor. Bu yöntemle beraber süreçte yer alan tüm aktörler, merkezi olmayan veri depolama sistemi ile Blockchain teknolojisine dayanarak sürece katılıyor.

Firmanın bildirdiğine göre tüm veri işlemleri sadece yetkili kullanıcılar ile paylaşılacak ve bir sistemle şifrelenip saklanabilecek. Yine bu sistem, tüm partnerleri entegre ederek güvenilir kaynak kanıtı sağlamanın yanı sıra, anlık sıcaklık değerleri kontrolü, kalite kontrol ve lokasyon takibi gibi konularda inovatif bir katılım sağlayacak.

Firma, bu yeni sistemin geleneksel sağlık sektörü yöntemlerine oranla çok daha iyi işleyeceğini göstermek için hasta hücrelerinin karmaşık ve çok aşamalı bir sürece çıktığı ve işlendiği hücre terapileri örneğini kullanarak şunları söylüyor;

Bu inovatif süreçte, tedavi kliniğinden tutun da hücre temizleme merkezine, lojistik sağlayıcılardan ilaç firmalarına kadar bir çok aktörü sistemin içine dahil ettik. Sektörümüzde hala çok önemli veriler analog araçlarla sağlanmakta. Bu sebeple hatalı veri girilmesi ve verilerin yanlış kullanımı gibi riskler oldukça yüksek.

Şirkete göre, oluşturulan bu Hypertrust X-Zincir’in kapalı döngü tedarik sistemi, tedavi esnasında numunelerin ve verilerin hatalı kullanılmasının ya da karışmasının önüne geçecek.

Bu proje Blockchain’in veri yönetimi konusunda kullanılabilme potansiyelini gösteren örneklerden sadece biri. Şili buna benzer bir açılımla ulusal enerji sektörü verilerini Ethereum tabanlı bir platformla yöneteceğini açıklamıştı. Polonya Bankası PKO da geçtiğimiz günlerde müşteri datalarının doğrulaması ve saklanması için Blockchain tabanlı bir yöntem üzerinde çalışmaya başladığını duyurmuştu. Audi’nin uluslararası lojistikte fiziksel ve finansal dağıtım süreçlerini ele almak için test aşamasında olan Blockchain teknolojisinin haberini de geçtiğimiz günlerde yayımlamıştık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.