X


Rusya’nın En Büyük Bankasından Önemli Açıklama! Blockchain Platformu Hazır!

Elde edilen son verilere göre Sberbank’ın üzerinde çalıştığı Blockchain platformu hazır ve Eylül’de tescil için sunulacak.
11:45
3 Eylül 2021

Kripto para birimleri ve Blockchain ekosistemi büyümeye devam ettikçe büyük finansal kurumlardan da ark arakaya Blockchain ve kripto para açıklamaları geliyor. Elde edilen bilgilere göre bu yönce açıklama yapan son banka Sberbank oldu.

Sberbank’tan Önemli Adım

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Blockchain alanında bazı önemli adımlar atıyor. Dünyanın en büyük halka açık şirketlerinden biri olan ve Forbes’in Global 2000 listesinde bu yıl 51. sırada yer alan Sberbank, Blockchain ve kripto para ile ilgili açıklama yapan son büyük kurum oldu.

Rus medyası TASS tarafından yayınlanan bir rapora göre, bankacılık devi blok zinciri platformunu Eylül ortasına kadar Rusya Merkez Bankası’na tescillettirmeyi planlıyor. Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anatoly Popov konuyla ilgili açıklamalarında şu sözleri kullandı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Dijital finansal varlıkların (CFA) piyasaya sürülmesi için platformun tescili çalışmalarının Eylül ayının ilk yarısından geç olmamak üzere tamamlanmasını istiyoruz. Şimdiye kadar sadece bankanın kendi CFA’sını çıkarmayı ve ciro etmeyi planladık, ancak üçüncü şahıslar tarafından CFA piyasa sürülmesi için işlevsellik oluşturmaya şimdiden başladık ve müşterilerimizin bu fırsatı bu yıl içinde kullanabileceklerini umuyoruz.

Yöneticiye göre Sberbank, yaklaşmakta olan dijital varlık ürününün işlevleri ve gereksinimleri konusunda Rus merkez bankasıyla aktif olarak işbirliği yapıyor. Popov, “Platformun son kontrolünün sonuçlarına dayanarak, elimine ettiğimiz küçük yorumlar aldık ve Rusya Merkez Bankası’na güncel bir dilekçe gönderdik” sözlerini kullandı.

Bitcoin Karşıtlığı Devam Ediyor

Söz konusu güncelleme, bahsi geçen bankanın Rusya Merkez Bankası’na ilk kez başvuruda bulunmasından aylar sonra geldi. Örneğin Ocak 2021’de banka yetkilisi, ana hedefin dijital varlığı 2021 baharında piyasaya sürmek olduğunu iddia etmişti.

Bununla birlikte, yönetici “Bitcoin karşıtı” duruşundan da vazgeçmedi. Aslında, onun görüşleri, birkaç gün önce Eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından paylaşılan duyguları da yansıtıyor.

Popov konuyla ilgili olarak, “Bitcoin’i sevmiyoruz. Sahte para kazanmak gibi olduğunu düşünüyoruz. Birileri bir yerde oturuyor ve Orta Çağ’daki gibi madencilik yapıyor ve sonra onları kullanıyor.” sözlerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar