reklamı kapat

Rusya’nın Blockchain Tabanlı Oylama Sistemine Saldırı Oldu

Rusya'daki blockchain tabanlı oylamaya saldırı yapıldı.
19:17
30 Haziran 2020

Rusya’nın geçtiğimiz haftalarda çok konuşulan blockchain tabanlı oylama sistemi, saldırıya uğradı. Anayasada yapılacak olan değişim için kullanılmaya başlanan blockchain tabanlı oylama sistemine tam olarak kimin saldırdığı bilinmiyor. Rus medyası TASS tarafından aktarılan bilgilere göre saldırı 27 Haziran tarihinde gerçekleştirildi.

Moskova hükümeti temsilcisi saldırının sistemde herhangi bir arızaya sebep olmadığını, bütün e-oyların başarılı bir şekilde işleneceğini ve blockchain üzerine kayıt edileceğini ifade etti. Konu hakkında yapılan açıklamada 25 Haziran tarihinden 30 Haziran tarihine kadar açık olan oylamaya ciddi katılım sağlandığı belirtildi. Oylama Exonum blockchain ağı tabanlı olarak yapıldı ve ağın Bitfury kripto para şirketi tarafından tasarlandığı belirtiliyor.

Putin İçin Blockchain Tabanlı Oylama Yapıldı

Bitfury konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı ve saldırının nasıl olduğunu açıklamadı. Anayasa değişikliğinin Başkan Vladimir Putin’in iki kere daha 6 yıllık dönem görevi yapabilmesi için oylamaya açıldığı biliniyor. Bu da Putin’in 2036 yılına kadar başkan olmasının önünü açacak.

Aslında blockchain tabanlı oylama sistemi yeni bir şey değil. Daha önce Rusya’nın çeşitli bölgelerinde de blockchain tabanlı oylama sistemi kullanılmıştı. Troitsky bölgesinde yapılan blockchain tabanlı oylamaya 2.538 vatandaş katılmış ancak bunda da teknik sıkıntılar ortaya çıkmıştı. Rusya aslında blockchain konusunda ciddi bir ilerleme kaydetse de kripto paralar ve Bitcoin konusunda pek aynı hızı gösteremiyor.

Bunun yanı sıra Rusya’da Bitcoin yatırımcılarını hapis cezası verilmesinin de gündemde olduğu biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.