Reklam

Rusya’dan Önemli Kripto Para Açıklaması!

Merkez Bankası geri adım atmak zorunda kaldı. Bugün gelen açıklamalar kripto paralara yeşil ışık olarak yorumlandı.
18:50
31 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Batı ittifakının ambargoları sebebiyle kripto paraları da bir alternatif olarak değerlendirmek zorunda kalan Rusya önemli kararların arifesinde olabilir. Rusya Maliye Bakanlığı yetkilileri kripto paraların baskıyı azaltabilecek güce sahip olduğunu ve kullanılması gerektiğini defalarca söyledi. Ancak ülkenin merkez bankası bu duruma sıcak bakmıyordu. Son açıklamalar ise yumuşamaya işaret ediyor.

Rusya Kripto Para Açıklaması

Merkez bankasının Birinci Başkan Yardımcısı Ksenia Yudaeva gazetecilere verdiği bir brifingde, “Prensipte, uluslararası işlemlerde kripto para birimi kullanımına itiraz etmiyoruz” dedi. Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya merkez bankasının uluslararası ödemeler için kripto para birimi kullanımına izin vermeye açık olduğunu söyleyerek daha önce takındıkları tavrı yumuşatmaya hazır oldukları sinyalini verdi.

Ancak Yudaeva, düzenleyici otorite olarak merkez bankasının Rusya’da kripto para biriminin daha geniş kullanımını finansal bir tehdit olarak görmeye devam ettiğini yineledi.

“Hala ülke içinde, özellikle Rusya’nın finansal altyapısında kripto para biriminin aktif kullanımının vatandaşlar ve kullanıcılar için büyük riskler oluşturduğuna inanıyoruz. Ülkemiz için oldukça büyük bir riskten bahsediyoruz”.

Kripto Paralara Yasal Statü

Rus yetkililer, merkez bankasının daha önce kapsamlı bir yasaklama çağrısı yapmasıyla ülkenin kripto para pazarını ve dijital para birimlerinin kullanımını nasıl düzenleyeceği üzerine kafa yoruyor. Farklı devlet daireleri ve milletvekilleri arasında bir fikir birliğine varılamamasına rağmen, tartışmalar aylardır devam ediyor. Örneğin ticaret odası yetkilileri kripto paraların özgürce kullanılması gerektiğini söylerken merkez bankası yetkilileri sürekli olarak volatilite ve güvenlik zafiyetlerine dikkat çekiyor.

Maliye bakanlığı geçen hafta, kripto para biriminin uluslararası ödemeleri düzenlemek için kullanılmasına izin verilmesinin, devam eden ambargoların etkisini azaltabileceği yönünde açıklamalar yaptı.

Ukrayna’ya saldırının başlamasından kısa bir süre sonra Rusya, küresel finans sisteminin dışına itildi. Swift sisteminden çıkarılması, dolara erişiminin kesilmesi ve daha birçok kalemde uygulanan yaptırımlar ülkenin yakın gelecekte finansal anlamda daha zor günler yaşamasına sebep olacak. Rusya ise özellikle enerji kartını oynayarak müşterisi olan devletlere ruble kullanarak gaz satmaya çalışıyor. İran, Venezuela gibi çok sayıda ülke kendilerine uygulanan yaptırımları gevşetebilmek için kripto paralara yöneldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar