X


Rusya Merkez Bankası’ndan Bitcoin Yatırımcılarına Sert Sözler!

Rusya Merkez Bankası'nın ilk başkan yardımcısı Sergei Shvetsov, çarşamba günü verdiği bir röportajda otoritenin kripto para yatırımı konusundaki endişelerini dile getirerek, yatırımcılar tarafından algılanan kayıp riski konusunda uyarıda bulundu.
14:30
12 Ağustos 2021

Rusya Merkez Bankası yaptığı son açıklamalarda giderek daha fazla vatandaşın Bitcoin‘e yatırım yaptığını ve bu konuda endişe duyduklarını dile getirdi.

Bitcoin’e Yapmak Mayınlı Araziye Girmek Gibi

Rusya Merkez Bankası’nın başkan yardımcısı Sergei Shvetsov, çarşamba günü verdiği bir röportajda bankanın kripto para yatırımı konusundaki endişelerini dile getirerek, yatırımcıların büyük bir kayıp riski ile karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Shvetsov, yatırımcıların giderek artan bir şekilde paralarını “teknolojik finansal para tuzakları” olarak adlandırdığı alternatif finansal araçlara yatırdığını dile getirdi ve Bitcoin’in bu tür dolandırıcılık sadece biri olduğunu belirtti. Yönetici, pek çok bireysel yatırımcının, tüm paralarını kaybetme riskine rağmen Bitcoin’e yatırım yapmak için gayrimenkullerini satmaktan veya kredi çekmekten çekinmediğini de sözlerine ekledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Shvetsov, “Bitcoin almak bir kişinin mayın tarlasına girmesi ve kendisinden başka güvenecek kimsesinin olmamasıyla eşdeğerdir. Herhangi bir güvenliği yoktur ve kimse onu koruyamaz” sözlerini kullandı. Yönetici, Rus hükümetinin kripto para yatırımcılarının kayıplarından sorumlu olmadığını da vurguladı.

Bitcoin Rusya’da Giderek Popülerleşiyor

Shvetsov, geçen yıl Rusya Merkez Bankası’nın kripto alımlarını bir yatırım olarak tanımadığını belirterek hükümeti ve finansal aracıları, vatandaşları kripto para satın almaktan caydırmaya çağırdı. Dolayısıyla Shvetsov, kripto para birimleri ile ilgili ilk kez eleştiriler açıklamalar yapmıyor.  Daha önce ortaya çıkan haberlerde de değinildiği gibi Rusya Merkez Bankası yerel bankaların kripto hizmetleri sunmasını engellemişti.

Bununla birlikte kripto para birimi yatırımı Rusya’da giderek daha popüler hale geliyor. Dünya Altın Konseyi tarafından hazırlanan bir rapora göre, kripto para geçen yıl Rusya’da tasarruf hesapları, yabancı para birimleri, gayrimenkul ve hayat sigortasından sonra en popüler beşinci yatırım aracıydı. Bu noktada kripto para birimlerinin altın yatırımından biraz daha popüler olduğu görüldü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar