Rusya Kripto Para Kısıtlamaları Devam Edecek Mi? Dmitry Marinichev Açıkladı!

Rusya kripto paralara karşı nasıl bir yaklaşım sergileyecek? Hükümet bu konuda ne düşünüyor, hepsini açıkladı.
22:00
27 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin yasakları sonrasında Rusya ve Kazakistan kripto para madencilerinin yeni vatanı olmuştu. Çok sayıda madencinin burada operasyonlarını kurması ve sürekli olarak yeni yatırımlar yapması artık Çin yasaklarının etkisiz hale gelmesini sağladı. Fakat başka bir sorun var, şimdi de Rusya’nın kripto paralar konusunda nasıl bir pozisyon alacağı merak ediliyor. Rusya bugüne kadar Çin kadar sert olmasa da kriptolara soğuk bir tavır takındı. Önemli bir isim bugün bu konuda aydınlanmamıza katkıda bulunacak açıklamalar yaptı.

Rus Hükümeti ve Kripto Paralar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetimindeki girişimcilerin haklarının korunmasından sorumlu Rusya ombudsmanı Dmitry Marinichev, bugün katıldığı Blockchain Life 2021 panelinde bu konuya açıklık getirdi.

Dmitry Marinichev’e göre Rus Hükümeti, vatandaşlarının kripto paralarla para kazanmasını istemiyor. Yani Bitcoin (BTC) madenciliği ve diğer kripto odaklı girişimlerin desteklenmemesi hatta kısıtlanması gerektiğine inanıyor.

“Rus kripto politikalarının her zaman yasaklayıcı olacağına eminim çünkü hiç kimse Rus halkının kripto operasyonlarıyla para kazanmasına izin vermek istemiyor ve hiç kimse onlara ruble dışında başka bir para kullanarak ödeme yapma yetkisi vermeyecek. Bunun farkında olursanız iyi olur”.

Dmitry Marinichev gayet net konuştu ve gelecekte sert kısıtlamaların gelebileceği sinyalini verdi. Bu durum Çin yasakları kadar olmasa da piyasayı olumsuz etkileyebilir.

Dijital Finansal Varlıklar Yasası

Marinichev ayrıca, ülkenin ilk kripto odaklı yasası olan “Dijital Finansal Varlıklar” yasasının bireysel yatırımcılarla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Bu yasaların hedefinin devlet destekli şirketlerle alakalı olduğunun da altını çizdi.

“DFA yasası yalnızca büyük şirketleri hedefliyor ve sektörle hiçbir ilgisi yok”.

Kripto para madenciliği için ucuz enerji gerekiyor. Marinichev konuyu bu açıdan da ele alarak Rusya’nın bu açıdan dezavantajlı olduğunu söyledi. Marinichev, 2014 yılında Başkan Putin tarafından Rusya’nın internet ombudsmanı olarak atandı.

Rusya Merkez Bankası, kripto borsalarına yapılan belirli işlemleri engellemek istiyor. Bugün gelen açıklamalara da bakılırsa bölgedeki artan ilgi hükümet tarafından dikkate alınmayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar