X


Rusya, Kripto Para Alım Satım İşlemlerine Kısıtlama Getiriyor! İşte Detaylar

Rusya Merkez Bankası, “duygusal” kripto alımlarını önlemek için kripto borsalarındaki işlemleri kısıtlamak istiyor.
12:18
7 Ekim 2021
Rusya, Kripto Para Alım Satım İşlemlerine Kısıtlama Getiriyor! İşte Detaylar
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya Devlet Duma Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, yerel haber ajansı Interfax’ın Çarşamba günü bildirdiğine göre, Rusya’nın bireysel yatırımcılarını kripto para birimlerine yatırım yapmanın potansiyel zararlarından korumak için yeni yasalar çıkarması gerektiğini savundu.

Rusya Alım Satım İşlemlerini Kısıtlamak İstiyor

Anatoly Aksakov tarafından yapılan açıklamalarda, bu hamleyle ülke parlamentosundaki milletvekillerinin, akredite olmayan yatırımcıların kripto para birimlerine olan yatırımlarını sınırlamak için yeni mevzuat düşündükleri bildirildi.

Aksakov finansal tüketicinin korunmasına yönelik Rusya Merkez Bankası tarafından desteklenen bir etkinlik sırasında yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

Dijital para birimleri, gelişmiş odak noktamıza tabidir ve yeni bir araç olduğu ve vasıfsız bir yatırımcı için oldukça zor olduğu için dijital varlıklara yatırım yapan vatandaşlarımız için maksimum koruma sağlamaya çalışacağız.”

Aksakov, küresel yatırımcıların kriptoya milyarlarca dolar akıtması nedeniyle, kripto para yatırımının çok fazla risk ve gelecek vaat eden getirilerle ilişkili olduğunu söyledi ve şu şekilde devam etti;

“Profesyonel olmayan bir yatırımcıyı dijital para birimlerindeki kötü düşünülmüş yatırımlardan korumak için kesinlikle özel mevzuat sağlamamız gerekiyor”

Amaç, Duygusal Satın Alımlardan Korumak

Ortaya çıkan son haberler, Rusya Merkez Bankası’nın bireysel yatırımcıları “duygusal” kripto alımlarından korumak için kripto borsalarındaki işlemleri yavaşlatmaya yönelik yeni planlarıyla aynı doğrultuda geliyor. Rusya Merkez Bankası’nın ilk başkan yardımcısı Sergey Shvetsov, bu önlemin Rus yatırımcılarını kripto para piyasasının “sıfıra düştüğü” bir senaryoda kayıplardan koruyacağını savundu.

Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri, Rusya’da popüler bir yatırım aracı olarak ortaya çıktı. Rusya Forex Bayileri Birliği tarafından Ağustos ayında yapılan bir ankete göre, Rus yatırımcıların %77’si kripto para birimlerinin “en ileriye dönük” yatırım olduğunu söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar