X


Ruslardan Kripto Suçlusuna Hapis Cezası İstemi

Yasa dışı yollarla kripto para madenciliği yaptığı iddia edilen bir Rus vatandaşının 5 yıl hapsi isteniyor.
08:00
17 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya’nın Kurgan şehrinde yaşayan 21 yaşındaki bir vatandaş geçtiğimiz günlerde kripto paraları kullanarak suç işlediği gerekçesiyle tutuklanmıştı. Bu kişinin diğer vatandaşların hizmetine sunulan devlet sunucularını kullanarak yasa dışı bir şekilde Bitcoin madenciliği yaptığı iddia ediliyor.

Olay hakkında yapılan ilk soruşturmanın ardından suçlunun halka açık sunucuları siber saldırı yoluyla ele geçirdiği tespit edildi. Ülkedeki üç farklı bölgede bulunan sunucuları kullanmayı başaran suçlu ilk olarak İç Güvenlik Bölümü yetkililerince tespit edildi. Yetkililer kendi ekipmanlarını ele geçirmeye yönelik gerçekleştirilen bir girişimi fark edince tüm bu olay da açığa çıktı.

Yetkililer tarafından yakalanan suçlu bir bilgisayar ağını yasa dışı olarak kullanmakla itham edilmişti. Suçlamalarda söz konusu Rus vatandaşının beş yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Bilindiği üzere kripto paralar birçok defa yasa dışı faaliyetlere karıştı. Kimi zaman yasa dışı etkinlikleri finanse etmekle suçlanan bu yeni varlık sınıfı kimi zaman da bu duruma benzer illegal aktivitelere konu olabiliyor. Özellikle son aylarda kripto para topluluğunda “cryptojacking” olarak da bilinen “casus madencilik” vakalarının sayısı bir hayli artmış durumda. Hatta ekosistemde bulunan bazı bilinçli kullanıcılar bu yasa dışı durum karşısında önemli adımlar atmışlardı.

Kripto para madenciliği yapmak yüksek elektrik enerjisine ve doğal olarak büyük elektrik faturalarına mal olduğu için bu tür yasa dışı faaliyetlerin yapıldığına şahit oluyoruz. Çin’deki bir tren istasyonundan kripto madenciliği için elektrik çaldığı tespit edilen bir kişi de 3.5 yıl hapse ya da 100.000 yuan (14.500 dolar) tazminata mahkum edilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar