Roblox Vs Zuckerberg! Metaverse Dünyasında Büyük Kapışma!

Metaverse dünyasında savaş bayrakları çekilecekmiş gibi duruyor. İki dev yapım birbiriyle kapışmak üzere harekete geçmeye hazır görünüyor.
18:30
11 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Roblox Corporation, metaverse ile ilgili düşüncelerini genişletmeye çalışıyor. Tüm bunlar için çabalarken sadece Rusya’da 2 milyondan fazla aktif oyuncuya sahip. Bazı yeni teklifler Gucci, Ralph Lauren ve Chipotle gibi yüksek profilli ortakların metaverse reklamlarını içerecek.

Geliştiriciler interaktif reklam panoları, taksilerin çatıları, posterler veya diğer alanlar aracılığıyla reklamlar ekleyebilecekeler ve reklam gelirinin bir kısmını alabilecekler.  Ayrıca, oyuncuları Gucci Town veya Chipotle’ın sanal restoranları gibi yeni deneyimlere götürebilecek oyun içi 3 boyutlu portallar da olacak.

Roblox’tan Cesur Hamle

Roblox, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında, Rusya’yı cezalandırmak amacıyla büyük oyun şirketlerinin bölgeden çekilmesiyle Rusya’daki kullanıcı tabanını büyüttü. Electronic Arts, Ubisoft Entertainment SA ve Nintendo Co. gibi ağır topların Rusya’ya satışlarını durdurması ya da azaltması, Roblox’un varlığını kabul ettirmesinin önünü açtı. Oyun ABD’de yaklaşık 11 milyon aktif kullanıcıya sahip.

Son geliştirici konferansı sırasında Roblox, hangi markaların metaverse ortamında gayrimenkul inşa edebileceğine karar verirken temkinli olacağını duyurdu. Şirketin izin vereceği reklamlar 13 yaş ve üzeri oyuncuları hedefleyecek, şirketin yayınlayacağı yeni yaş yönergelerine uygun olacak.

Büyük markalar Roblox’un gayrimenkullerini hali hazırda işgal ederken, Meta Platforms (diğer adıyla Facebook) metaverse’in ticari merkezi olma yolunda nereye gidiyor?

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin metaverse’ini sanal toplantılar yapma, sosyalleşme, alışveriş yapma, öğrenme ve oyun oynama fırsatı sunan çok yönlü bir ortam olarak konumlandırdı. Ve şirket şu ana kadar sanal dünyaların geliştiricilerini metaverse inşa etmek için gereken işlere alıştırma aracı olarak eğitimi hedefledi.

Ayrıca, bir uzmanın görüşüne bakıldığında ticari fırsatlar için bir test alanı, insanların metaverse ne için ödeme yapmaya istekli olduklarına dair bir turnusol testi olduğunu söylediği Oculus Quest VR gözlükleri, kullanıcılarına sunulan bir sanal gerçeklik deneyimi olan Horizon Worlds VR’ye de öncülük etti.

Roblox’un yaratıcıları şimdiye kadar Robux adı verilen sanal bir para birimini reklam alanı satın almak için, özellikle de oyuncuları oyunlarını oynamaya ikna etmek için kullandılar. Oyuncular da Robux’u metaverse’de alışveriş yapmak için kullanıyor ve gelirin bir kısmı Roblox’a gidiyor.

Meta, kripto para birimlerini metaverse’de bir ödeme şekli olarak kullanıp kullanmayacağını açıklamadı. Kendi sanal para birimini yaratma girişiminde, düzenleyicilerden gelen önemli tepkilerle başarısız olmuştu. Ancak bu yılın başlarında, VIP erişimi ve mücevher gibi eşyalar için ödeme almak üzere küçük bir geliştirici grubunu hedefleyen bir kripto para biriminin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Bu yeni para biriminin bir metaverse ekonomisinin temelini oluşturup oluşturmayacağı belli değil.

Hangisi Başarılı Olacak

Metaverse’ten para kazanmayı kim başaracak? Roblox, metaverse reklamcılığın henüz test edilmemiş sularında ilerliyor gibi de görünse, başlangıçta bir fizik simülasyon motoru olarak hayata başlamıştı ve gelir için reklama dayanan bir şirket değildi. Ancak, son yıllarda Meta’yı sarsan büyük halkla ilişkiler skandallarının aksine, iyimserlik ve nezaketi oyuncu katılımının önemli bileşenleri olarak öne çıkarıyor.

Yine de, Zuckerberg’in dizginlenemez hırsı ve Meta’nın sert oynama geçmişi göz önüne alındığında, metaverse gelirinin milyar dolarlık bir dilimi için ciddi bir oyun yaptığını görmek zor değil. Ancak Meta adına yetişmesi gereken bazı şeyler var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar