X

Robinhood Borsası Kripto Yatırımcılarını Zarardan Kurtarmayı Hedefliyor!

Robinhood borsası kullanıcıları için bazı radikal projeler geliştiriyor.
22:37
27 Temmuz 2021

Robinhood CEO’su Vlad Tenev bugün önemli açıklamalarda bulundu. Sistemlerini kullanıcı dostu şekilde geliştirmeye devam ettiklerini açıklayan CEO, bazı yeni özellikleri yakında duyuracaklarını söyledi. Borsanın getirilecek yeni fonksiyonlarla birlikte yatırımcıları zarar etmekten büyük ölçüde koruyacağı iddia ediliyor.

Robinhood Borsasından Açıklama

Şirketin CEO’su bugün yaptığı açıklamada borsanın fonksiyonelliğine değindi. Sistemlerinin müşterilerden gelen talepler doğrultusunda daha işlevsel hale getirileceğini söyleyen Vlad Tenev fiyat oynaklığının doğurduğu mağduriyetleri en aza indirmek istiyor.

Hisse senedi ve kripto para ticareti uygulaması Robinhood, müşterilerini zarardan korumak için bazı yenilikler üzerinde çalışıyor. Bloomberg tarafından bildirildiğine göre borsa fiyat dalgalanmalarına bağlı olarak belirli kripto siparişlerini değiştirecek “fiyat oynaklığı koruması” adı verilen bir özellik üzerinde çalışıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Oynak Piyasalara Önlem

Borsa üzerinde çalıştığı yeni özellikle birlikte alım satımları fiyat dalgalanmalarından müşterilerini korumak için girdiğiniz emirleri değiştirebilecek. Yani bir spot emir girdiniz, yeni özellikle bu emir piyasanın durumuna göre belli oranda daha az gerçekleşebilecek. Veya girdiğiniz emirden daha fazla alım yapılabilecek. Elbette bu revizyonlar müşterinin kazanç sağlaması için yapılacak. Adeta bir sinyal botu gibi bir algoritmadan bahsediliyor.

Müşteriden izin alınarak yapılacak bu işlemlerde kullanıcıların fiyat oynaklıklarını fırsata çevirmesi hedefleniyor. Robinhood CEO’su Vlad Tenev şunları söyledi;

“Müşterilerimizden çok fazla talep alıyoruz. Onları istediği seviyede bir işlevsellik için yoğun çaba sarf ediyoruz. Fiyat oynaklık koruması da bunlardan biri olacak”

Borsa Ocak ayında anlık alım/satımları kısa süreli askıya almış ve yatırımcıları korumak için “olağanüstü piyasa koşullarından” bahsetmişti. Reddit tarafında pompalanan Dogecoin fiyatı bu adımın ana sebebi olmuştu. FOMO’ya girerek zarar etmesi muhtemel çok sayıda kullanıcı bu adımla birlikte potansiyel zarardan kurtulmuştu. Ancak birçok müşteri, pozisyonlarına karşı yapılan bu müdahaleden duyduğu rahatsızlığı sert biçimde dillendirdi.

Borsa anlaşılan o ki bunu artık isteğe bağlı şekilde yapacak. Riskten kaçınmak isteyen kullanıcıların çok daha güvenli pozisyonlar açabileceği şartlar oluşturulacak.

Geçtiğimiz dönemde borsa “işlem kesici” hareketleri sebebiyle 70 Milyon dolar ceza ödemek zorunda kalmıştı. Bazı çevreler borsanın yaptığı bu hareketle birlikte kendisinin pozisyon aldığını ve ciddi kazançlar elde ettiğini söylüyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar