Ripple (XRP) Davasıyla İlgili Yeni Gelişme!

Ripple (XRP) davasının önümüzdeki yıl içine sonuçlanması bekleniyor. Peki son durum ne? Ripple avukatının yeni açıklamaları!
23:00
17 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz yıl sonunda başlayan macera henüz bitmiş değil. Önümüzdeki sene de SEC davası devam edecek. Kripto para piyasalarının düzenlenme ihtiyacını hortlatan iki önemli olay yaşandı. Birincisi Tether’ın rezervleriyle alakalı yaptığı tutarsız açıklamalar ve ikincisi token satış yoluyla şirketini fonlayan Ripple Labs, peki Ripple davasında son durum ne?

Ripple (XRP) Davasında Son Durum

XRP yatırımcıları aylardır devam eden davanın artık neticelenmesi ve fiyatı baskılayan bu durumun ortadan kalkmasını istiyor. Dava avukatlarından John Deaton bugün önemli bir açıklamada bulundu. Açıklamalar Kurumsal Finansman Bölümü eski Direktörü William Hinman’ın Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olup olmadığını tartıştığı 2018 konuşmasıyla ilgiliydi.

Deaton, “kamu görevinin özel kazanç için kullanılmasını” kapsayan Federal Düzenlemeler Yasası [CFR] kapsamındaki maddeye değindi ve şunları söyledi.

“Sanırım Bill Hinman @SECGov tarafından sunulan Yeminli Beyannameyi imzalamadan önce bazı yasal tavsiyelerde bulunabilirdi. Konuşması SADECE kişisel görüşünü yansıtıyorsa ve SEC tarafından yönlendirilmiyorsa, madde 5’i ihlal ediyor”.

Federal Düzenlemeler Yasasının yukarıda belirtilen kısmı, devlet kurumu çalışanlarının kişisel yaşamlarında avantajlardan yararlanmak için konumlarını kötüye kullanamayacaklarını açıkça ortaya koymaktadır. Deaton’ın alıntıladığı bölümün dışında, bir başka koşul da “Bu bölümde aksi belirtilmedikçe bir çalışan, Makamının veya Hükümetin yaptırım veya kişisel faaliyetlerini veya bir başkasının faaliyetlerini onaylar” ibaresi bulunuyor.

Avukat Ne Anlatmak İstiyor?

Peki bu detay SEC ve Ripple için ne anlama geliyor? Hatırlarsanız, dava sırasında önemli bir konu, Hinman’ın konuşmasının içeriği hakkındaki tartışmaların müzakereci süreç ayrıcalığı [DPP] savunması tarafından korunup korunamayacağıydı. Diğer bir faktör ise Hinman’ın konuşmasının XRP’yi analiz etmek için kullanılıp kullanılamayacağıyla ilgiliydi.

Şimdi Ripple Avukatı Deaton, Hinman’ın Ethereum’un denetim dışı olduğu hakkında bir konuşma yapma hakkına sahip olup olmadığını sorguluyor.

Ripple avukatları XRP için SEC’in çifte standart uyguladığını düşünüyor. Geçmişte yapılan açıklamalar Bitcoin ve Ethereum’u koruma altına alırken XRP gibi varlıklar bugün yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle baskı altına alınıyor. Ripple’ın dünya üzerinde hizmet verdiği birçok devlet ve şirket bulunuyor, evet şirket bugünlere gelmek için XRP satışı yaptı. Ve evet ABD yasalarına göre bu izinsiz bir menkul kıymet satışı, ancak Ripple avukatlarının mahkemeyi bunun tam tersine ikna etmek gibi bir görevleri bulunuyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar