X


Ripple (XRP) Davası Tüm Kripto Paraları Etkileyebilir! Çifte Standart İddiaları!

Ripple (XRP) davası neden bir çifte standart olarak isimlendiriliyor?
22:59
19 Eylül 2021

Fox Business Network’te de çalışan bir gazeteci Ripple Labs davasını ele aldı. Kripto paralara muhtemel etkileri ve davanın temeliyle ilgilenen gazeteci bazı önemli detayları dillendiriyor. Davanın sonucuna göre SEC tüm kripto para ekosistemi üzerinde ciddi bir baskı oluşturabilir.

Kriptolar İçin Dönüm Noktası

Ripple Labs davasının kripto paralar için regülasyon anlamında bir dönüm noktası olacağı herkes tarafından dillendiriliyor. Kripto endüstrisini bu denli tehdit eden dava tam bir karmaşaya dönüştü. Tarafların sonu gelmez talepleri ve kaçamak savunmaları süreci daha da zorlaştırıyor.

SEC, Ripple Labs’ı kayıtsız şekilde XRP satmakla suçluyor, menkul kıymet statüsüne aldığı XRP için izinsiz satışa karşı çıkan düzenleyici kurum bu davayı son derece önemsiyor. Gazeteci Gasparino bu noktada Ethereum (ETH) ile ayrılan Ripple (XRP)’a değiniyor. Karşılaştırma bazılarına saçma gelebilir ancak Ethereum da benzer bir süreci geçmişte yaşadı ve SEC tarafından herhangi bir tehditle karşı karşıya kalmıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ethereum 2014 yılında ICO sürecini başlattı ve bugüne göre neredeyse bedava rakamdan kripto para topluluğuna ETH sattı. Üstelik buradan elde edilen kazançlar platformun geliştirilmesi için harcandı. Sadece 0,3 dolardan satılan her bir Ethereum (ETH) bugün 3.000 dolardan daha fazla ediyor.

Çifte Standart Mı?

XRP yatırımcıları bu durumu çifte standart olarak tanımlıyor. Üstelik Ripple Labs avukatları da bu yönde ciddi savunmalar yaptı. Ripple taraftarları Biden yönetiminin kripto para birimleri çalışma komitesi tarafından sürece müdahale edilmesini istiyor.

Ripple yetkilisi Chris Larson, SEC’in son sekiz yılda XRP satışı ile Howey Testinin uygulanmasına ilişkin ısrarla bilgi talep ediyor. Ancak SEC bu hususta tam bir cevap vermiyor. Ripple Labs Avukatı James K. Filan kurumun temel yükümlülüklere uymayı fiilen reddettiğini düşünüyor. Bu durumda James K. Filan’a göre mahkeme davayı reddetmek zorunda.

Elbette SEC bu görüşü de reddediyor ve davanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için gerekli tüm yükümlülükleri yerine getirdiğini söylüyor.

28 Eylül tarihinde Ripple yetkilileri SEC’in argümanlarına karşı savunma yapacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar