reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:00
20 Mayıs 2019

Haftaya 0,310$ seviyesinden başlangıç yapan Ripple, bu hafta üstün bir performans sergileyerek hafta kapanışını 0,418$ seviyesinden yaptı. Ripple bu haftaki performansıyla %35’lik değer artışı kaydederek yatırımcısının adeta gönlünü aldı.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple bir önceki hafta T1 yükselen treninden destek bulmuştu ve yukarı yönelmişti. Bu hafta yukarı hareketin ivme kazandığını görüyoruz. Hafta başında, L2 (0,355$) seviyesi güçlü bir barla geçilmiş. Bu hareketin ivmesiyle birlikte, fiyat L3 (0,463$) seviyesine kadar yükselmiş ancak bu seviyeyi yukarı kıramamış. L3 (0,463$) seviyesinde satış baskısı ile karşılaşan XRP, yeniden L2 (0,355$) seviyesine kadar gerilemiş. Hafta kapanışı ise bu iki seviyenin tam ortasında gerçekleşmiş.

Grafiğin yakın planında; 0,407$ seviyesinin salı günü direnç olarak çalıştığı ancak çarşamba günü bu seviyenin yukarı kırıldığı görülüyor. Hafta sonuna gelindiğinde ise 0,407$ seviyesi üzerinde tutunma çabası olduğunu söyleyebiliriz.

XRP/BTC paritesinde; son kale Y8(4167Sat) seviyesinden güçlü bir tepkinin geldiğini görüyoruz. Bu tepki XRP/BTC fiyatını Y6(5420Sat) seviyesine kadar yükseltmiş. Ancak fiyat bu seviye üzerinde kalıcı olamamış. Sert yükselişin ardından flama formasyonu şeklinde düzeltmenin devam ettiğini söyleyebiliriz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple, Bitcoin karşında ciddi bir değer kaybına uğramıştı. Ancak bu hafta Y8(4167Sat) seviyesinden gelen tepkiyle toparlanma oldu. Bu da XRP/USD fiyatına olumlu yansıdı. Bitcoin’in de yukarı hareketine devam etmesiyle birlikte XRP/USD fiyatı güzel bir kar marjını yakalamış oldu. Peki bundan sonra bizi neler bekliyor?

Mevut durum için XRP/USD paritesinde tablonun güzel olduğunu söyleyebilirim. Ancak XRP/BTC paritesi için aynı şeyleri maalesef söyleyemeyeceğim. Çünkü her ne kadar yukarı hareket devam etse de beş aydır devam eden D1 düşen trendinin baskısı hala XRP’nin üzerinde. Dolayısı ile USD paritesini takip ederken bunu göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Mevcut durum için ise Y6(5420Sat) seviyesi direnç olarak önemli bir konumda bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde yapılacak kapanışlar D1 trendini gündeme getirecektir. Kısa vadede ise Y7(4740Sat) seviyesini önemli destek seviyesi olarak takip etmeliyiz. Bu seviyenin altındaki kapanışlar bir önceki dip seviyesinin yolunu açacaktır.

Ripple/Dolar paritesinde L2 (0,355$) seviyesinin üzerinde birçok kez durmuştum. Bu hafta L2 (0,355$) seviyesinin geçilmesi tabloyu olumlu hale getirdi. L2 (0,355$) seviyesi artık önemli destek bölgesi oldu. Şimdi takip edeceğimiz önemli direnç bölgesi L3 (0,463$) seviyesi olacaktır. L2 (0,355$) seviyesi üzerinde fiyat hareketinin ivme kazanacağını değerlendiriyorum.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 20.05.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.