reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:00
6 Mayıs 2019

Ripple, haftaya 0,309$ seviyesinden başlangıç yaptı. Hafta içerisinde 0,333$ seviyesine kadar artış gösterse de hafta kapanışını 0,314$ seviyesinden yapabildi. Bu da %1,6 değer artışı anlamına geliyor. Bitcoin’deki %10’luk değer artışı ile kıyasladığımızda, çoğu altcoinde olduğu gibi XRP de yatırımcısının yaklaşık %8’lik bir kar marjına mani olmuş görünüyor.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple bir önceki hafta L1 (0,283$) seviyesinde yukarı yönlü tepki vermişti. Tepki ile birlikte bu hafta başında da artışın devam ettiğini görüyoruz. Çarşamba gününden itibaren talebin azalmasıyla yatay hareket oluşmuş. Hafta sonuna kadar devam eden yatay hareket, flama formasyonu görünümüne doğru evrilmiş. Grafiğin hacim tarafına baktığımızda düşük seyrin devam ettiğini görüyoruz.

Grafiğin yakın planında; bir aydır devam eden düşen trendin bu hafta yukarı yönlü kırıldığını ve hafta sonunda da onay alındığını görüyoruz. Ancak bu kırılım hacim ile desteklenmemiş. Hatta hafta boyunca tüm hacim barları, 20 günlük ortalamalarının altında kalmış.

XRP/BTC paritesinde maalesef destek dayanmıyor. Geçtiğimiz hafta Y6(5420Sat) seviyesinden tepki bulan XRP, salı günü yukarı yönlü bir hamle yapsa da çarşamba gününden itibaren gelen satışlar neticesinde Y6(5420Sat) seviyesini bu hafta aşağı kırdı.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple da Bitcoin’in yükselişine boyun eğenlerden. Hoş, piyasadaki diğer altcoinlerin hali de ortada. Dolayısı ile Ripple’a da çok suç bulmamak gerek. Peki düşen trend hep böyle devam mı edecek?

Ripple’ın Bitcoin karşısındaki değer kaybı 4,5 aydır devam ediyor. Buna karşın Bitcoin’in yukarı hareketi XRP/USD fiyatını yatayda tutuyor. BTC’de düşen trende devam etseydi XRP’nin hali nice olurdu değil mi? XRP/BTC paritesindeki düşüş trendlerine baktığımızda bir önceki trendin 5 ay sürdüğünü görüyoruz. Ondan sonrasında ciddi bir yükseliş hareketi olmuş. Tabi bu her zaman tekrar edecek diye bir durum söz konusu değil. Ancak geçmiş hareketleri izleyerek XRP piyasa yapıcısının niyetini sorgulamak her daim faydalı olacaktır.

Mevcut durum için dolar paritesinde yatayda seyreden, BTC paritesinde de düşüş trendinde olan XRP izliyoruz. BTC paritesinde destekler birer birer aşağı kırılmış ve fiyat-RSI arasındaki pozitif uyumsuzluk iyice belirginleşmiş durumda. Tüm bu veriler ışığında yukarı yönlü bir hareketin olacağını değerlendiriyorum. Ancak öncesinde bir süre yatayda toparlanılarak D1 trendine yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum. Kısa vadede rahatlama için Y6(5420Sat) seviyesinin üzerine geçiş yapılması gerekiyor. Aksi takdirde XRP’nin gözü Y7(4740Sat) seviyesinde olacaktır.

Dolar bazlı grafiklere göre L2 (0,355$) seviyesi halen önemini koruyor. Bu seviyenin üzerinde fiyat hareketinin ivme kazanacağını düşünüyorum. L1 (0,283$) ve güncellemiş olduğum T1 trendi ise destek olarak takibimizde olmalıdır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 06.05.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.