reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ethereum (ETH) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:30
6 Mayıs 2019
  • Barış B.Barış B.

Haftaya 163$ seviyesinden başlayan Ethereum, hafta başında 156$ seviyesine kadar gerilese de, Bitcoin fiyatındaki artışla beraber yükselişe geçerek 181$ seviyesini test etti. Ethereum, hafta kapanışı 171$ seviyesinden yaprak %5 değer kazanmış oldu. Bitcoin’in haftalık bazda %10 değer kazandığını düşünürsek, Ethereum yatırımcıları aslında %5’lik bir kazançtan mahrum oldu diyebiliriz.

Önceki haftanın teknik gelişmeleri

Ethereum’un uzun vade grafiğinde; ETH fiyatı, önceki hafta T1 trendine yönelmiş ve T1’e yakın bir yerden yukarı harekete başlamıştı. Bu hafta BTC’nin değerinin artması ETH fiyatını da yukarı taşıdı ve 181$ seviyesi test edildi. Bu grafikteki görünüme göre L2 (192$) ve T1 arasında sıkışmanın devam ettiğini söyleyebiliriz. Grafiğin hacim tarafında da baktığımızda düşen bir trendin devam ettiğini görüyoruz.

Grafiğin kısa vade görünümünde; pazartesi günü 162$ seviyesinden satış baskısı oluştuğunu ancak günlük bar kapanışının 162$ seviyesinin tam üzerinde olduğunu görüyoruz. Alımların salı günü devam etmesiyle ETH fiyatı 171$ seviyesini test etmiş. 171$ seviyesi müteakip iki günde direnç olarak çalışmış. Cuma günü gelen alımlarla 171$ seviyesi yukarı kırılmış. Yukarı kırılan 171$  direncinin hafta sonunun da destek olarak çalıştığını görüyoruz.

ETH/BTC grafiğinde, hafta başlangıcı 29900Sat seviyesinin desteğinde yapılmış. Salı günü yukarı yönlü bir bar oluşsa da ETH, Bitcoin’in baskısına yenik düşmüş ve hafta boyunca BTC karşısında değer kaybetmiş. 27900Sat seviyelerine kadar gerileyen ETH, pazar günü düşüşünü durdurarak az da olsa toparlanma çabası içerisine girmiş görünüyor.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ethereum’un bu haftaki %5’lik değer kazancı iyi gibi görünse de, Bitcoin ile kıyasladığımızda Ethereum aslında bir %5’lik kazancımıza da engel olmuş. Dolayısı ile piyasa değeri bakımından ikinci kripto olan Ethereum da işler henüz yoluna girmiş değil. Peki ne olacak bu ETH’nin hali?

Malum, Bitcoin altcoinleri eze eze yükselişini sürdürdü bu hafta. Ethereum da BTC karşısında ezilenlerin yanında yer aldı. Ethereum’un BTC karşısındaki durumu da önemli seviyelere geldi. ETH/BTC grafiğinde belirttiğim 27400Sat seviyesini önümüzdeki hafta önemli destek olarak takip ediyor olacağım. Bu seviyenin desteğinde ETH/BTC’nin toparlanacağını ve 29900Sat seviyelerini hedefleyeceğini düşünüyorum. Bitcoin’de meydana gelebilecek ani yükselişler 27400Sat seviyesinin aşağı kırılmasına neden olursa bu sefer bir önceki dip seviyesi olan 25750Sat bölgesi gündeme gelecektir.

Dolar bazlı grafiklere gelirsek: L2 (192$) seviyesi ile T1 yükselen trendi arasında sıkışma devam ediyor. ETH fiyatının L2 (192$) seviyesi üzerine geçiş yapması halinde, yukarı yönlü ivme oluşacağını düşünüyorum. Bu durumda L3 (263$) seviyesine kadar bir marjın oluşması söz konusu olacaktır. Tabi buna sebep olacak en büyük etken de ETH/BTC paritesindeki fiyat hareketidir. Dolayısı ile ETH/BTC’yi yakinen takip etmek uygun olacaktır. L2 (192$) seviyesinin üzerinde tablo nasıl güzelleşecekse, T1 yükselen trendinin altında da benzer şekilde tablo olumsuz hale gelecektir. Mevcut fiyat seviyesinden T1 trendine kadar olan bölgede ise 171$ ve 162$ seviyeleri destek olarak takip edilmelidir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 06.05.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.