reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:00
6 Mayıs 2019

Bitcoin’in bu haftaki hareketine baktığımızda; 5480$ (Bitfinex) seviyesinden açılış, 6040$ seviyesinden kapanışla %10 değer kazandığını görüyoruz. Bitcoin, güçlü duruşuyla ağırlığını hissettirmeye devam ederken, altcoin piyasası maalesef suskunluğunu koruyor hatta Bitcoin karşısında ezildikçe eziliyor. Haliyle altcoinlere yatırım yapan kripto para yatırımcılarının morali epey bozuk.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Bitcoin’in uzun vade grafiğinde önceki hafta E (5400$) seviyesi üzerinde kalma çabası vardı. Bu hafta başında E (5400$) seviyesi yeniden test edilerek, destek konumunda olduğu onaylandı ve bu seviyeden yukarı hareket başladı. Yükselişin hafta boyunda devam ettiğini ve D (6200$) seviyesinin cuma günü test edildiğini görüyoruz. D (6200$) seviyesi hafta sonu da düşük hacimle test edilmiş fakat kapanışlar bu seviyenin üzerinde yapılamamış. Grafiğin hacim tarafında, fiyat artışı ile birlikte hacim artışı da gerçekleşmiş. RSI tarafında ise yeniden aşırı alım bölgesine geçildiğini görüyoruz.

Grafiğin kısa vade görünümünde; pazartesi günü E (5400$) seviyesinin yeniden testini net olarak görüyoruz. Bu grafikte belirttiğim 5900$ seviyesi, cuma günü yukarı kırılmış ve hafta sonu kapanışları bu seviyenin üzerinde gerçekleşmiş.

Üstel hareketli ortalamalarda (EMA); yükseliş ile birlikte hareketli ortalamalar da yukarı yönlü hareketine devam ediyor. Bu hafta, fiyat EMA21’den bir miktar uzaklaşmış. EMA50 de EMA21’i takibe devam ediyor. Bu iki ortalama düzeltmelerde destek olarak karşımıza çıkacaktır.

Teknik Grafiklere Dair Değerlendirmeler

Bitcoin bu haftaki yükselişiyle piyasadaki ağırlığını iyice hissettirdi. Öbür yandan, altcoin tarafı maalesef ciddi manada olumsuz etkilendi. Çoğu altcoin, BTC karşısında ya yeni bir dip çalışması yaptı, ya da önemli destek sevilerinden birine geri çekildi. Durum böyle olunca altcoin piyasasındaki gergin bekleyiş bir süre daha devam edecek sanırım.

Tekrar Bitcoin’e gelirsek; uzun vade grafiğinde bu hafta D (6200$) seviyesini test ettik. Bu seviye uzun süredir önemsediğim bir direnç seviyesi idi. Haftanın son üç günü D (6200$) seviyesinin test ediliyor olması, alım yönünde iştahın devam ettiğini gösteriyor. Önümüzdeki hafta içerisinde D (6200$) seviyesinin yukarı kırılması durumu olursa C (6850$) seviyesine doğru yükselişin devam edebileceğini değerlendiriyorum. Hatta D (6200$) seviyesinin yukarı kırılması ile piyasada FOMO etkisinin oluşabileceğini düşünüyorum.

Mevcut durumda D (6200$) seviyesi henüz yukarı kırılmadı. Dolayısı ile BTC’nin bir süre düzeltme yaparak dinlenmesi gündeme gelecektir. D (6200$) seviyesi yukarı kırılmadığı sürece Öncelikle 5600$ sonrasında da E (5400$) seviyesine kadar geri çekilmenin normal olacağını değerlendiriyorum. E (5400$) seviyesinin altında ise T3 trendi ve F (4900$) seviyesi gündeme gelecektir. Olası bir düzetmede EMA21 ve EMA50 hareketli ortalamaları da destek olarak takibimizde olmalıdır. Fiyat, EMA21’den bir miktar uzaklaştığı için bu seviyeyi bir süre sonra destek olarak test etmek isteyecektir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 06.05.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.