reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:00
29 Nisan 2019
  • Barış B.Barış B.

Ripple, bu hafta düşüşünü hızlandırarak yatırımcısını iyice gerdi. Haftaya 0,323$ seviyesinden başlangıç yapan Ripple, hafta içerisinde 0,283$ seviyesine kadar geriledi. Hafta kapanışını 0,309$ seviyesinden yaparak %4,4 değer kaybetmiş oldu.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple L2 (0,355$) seviyesinden başladığı düşüşü bu hafta da sürdürdü. Hatta bu hafta düşüşün ivme kazandığın söyleyebiliriz. Bu düşüş ile birlikte 2018’in ağustos ayından itibaren takip ettiğimiz T1 yükselen trendi aşağı kırıldı ve L1 (0,283$) seviyesi destek olarak test edildi. Hafta sonuna doğru yukarı yönlü bir hareket olsa da T1 trendinin direnç olarak çalıştığını ve fiyatın bu noktada takıldığını söyleyebiliriz. Grafiğin hacim tarafında bir miktar artış görüyoruz. RSI değeri ise 30 bandını test edip yönünü yukarı çevirmiş.

Grafiğin yakın planında; T1 trendi aşağı kırıldıktan sonra yataydaki 0,292$ seviyesinin destek olarak çalıştığını görüyoruz. 0,292$ desteğinden yukarı hareketine devam eden XRP fiyatı yeniden T1 trendine takılmış durumda.

XRP/BTC paritesinde maalesef korktuğumuz başımıza geldi. Hafta başından itibaren devam eden satış baskısı, XRP fiyatını Y6(5420Sat) seviyesine taşımış. Y6(5420Sat) seviyesinden gelen alımlar fiyatı çok yükseltmese de en azından düşüşün durmasını sağlamış görünüyor. Önceki hafta belirttiğim Fiyat-RSI arasındaki uyumsuzluk, bu hafta biraz şekil değiştirse de halen geçerliliğini koruyor.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple, 2019 yılının tamamında Bitcoin karşısında değer kaybetti. Ripple’daki bu kötü gidişat Dolar paritesinde çok fazla sırıtmıyordu, fakat bu hafta, 8 aydır korunan T1 yükselen trendi aşağı kırılarak grafikte bir değişiklik meydana geldi. Peki korkulacak bir şey var mı? Değerlendirelim.

Sekiz aydır korunan bir trendin (T1) test edilmesi ve aşağı yönlü kırılması tabi ki de olumsuz bir görünüm oluşturuyor. Ayrıca XRP, son 5 ay içerisinde gördüğü dip bölgelerini yeniden test ediyor. Bu dip bölgelerinden destek bulunamaması halinde yeni dip bölgeleri arayacağımız aşikar. Tabi burada XRP/BTC ve BTC/USD paritelerinin ayrı ayrı etkileri olacaktır. Dolayısı ile ikisini de yakın takip etmek gerekir.

Ripple/Bitcoin paritesine baktığımızda, önceki hafta belirttiğim destek olarak belirttiğim Y6(5420Sat) seviyesinden, yukarı yönlü bir hareket başlamış görünüyor. Grafikte görülen pozitif uyumsuzluk, ve aşırı satım bölgelerinde bulunulması yükseliş hareketini destekler nitelik taşıyor. Piyasanın da koşullarına bağlı olarak Y6(5420Sat) seviyesi üzerinde Y5(6090Sat) seviyesine müteakibinde de D1 trendine doğru bir hareket olacağını değerlendiriyorum. Ancak bu durum yükselişin uzun soluklu olacağı anlamına gelmiyor. Çünkü uzun soluklu yükselişi takip etmek için D1 trendinin yukarı yönlü kırılması gerekiyor.

Ripple/Bitcoin paritesinin yukarı hareketi devam ederse, XRP/USD paritesinde de yukarı hareket oluşacaktır. Bu durumda XRP fiyatının yeniden T1 üzerine geçiş yapılması önem arz ediyor. T1 üzerinde kalındığı müddetçe yukarı yönlü hareketin devamının geleceğini değerlendiriyorum. Fiyatın T1 altında kalması baskının devam edeceğini gösterecektir. Bu durumda ise grafikte belirttiğim eski dip bölgeleri destek olarak takibimizde olmalıdır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 29.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.