X

Ripple-SEC Davasında Önemli Gelişme: SEC’in Talebi Kabul Edildi

Aralık 2020'den bu yana Ripple ile SEC kritik bir yasal kavgada yer alıyor.
17:45
9 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki uzun süredir devam eden mahkeme salonu savaşında yeni bir gelişme kaydedildi. Yargıç Sarah Netburn, SEC lehine karar verirken Ripple‘ı dahili toplantılarının kayıtlarının yapılmasına karar verdi.

SEC, Ripple’ın Şirket İçin Toplantı Kayıtları Teklifini Kazandı

Aralık 2020’den bu yana Ripple ile SEC kritik bir yasal kavgada yer alıyor. Mali düzenleyici, XRP’nin kayıt dışı bir menkul kıymet olarak satıldığını iddia etti. Ripple ise bu satışların menkul kıymet teklifleri anlamına geldiğini reddetti. 8 Kasım kararında Yargıç Netburn, SEC talebini kabul etti ve Ripple’a keşif tarihinin ertelenmesini önlemek adına dahili toplantıların ses ve video kayıtlarını teslim etmesini emretti.

SEC ve Ripple’ın hangi kayıtların davanını talebiyle uyumlu olduğu konusunda bir araya gelmesi ve anlaşmaya varması bekleniyor. Menkul kıymetler gözlemcisi, San Francisco merkezli dağıtılmış defter şirketini ağustos ayında kayıtlar üretmeye zorlamak adına dava etti. Ripple, talebe itiraz ederken eylül ayında ilgili tüm kayıtları aramayı kabul etti.

Ripple-SEC Davası ve XRP Fiyatı

Ekim ayı başlarında Ripple, hakimden SEC adımının açıkça orantısız olduğu için reddedilmesi talebinde bulundu. Bununla birlikte Ripple, SEC üyelerinin Bitcoin, Ethereum ve XRP için alım satım ile ilgili belgeler sağlayan ajansa ek olarak XRP varlıklarını ifşa etmelerini istiyor.

XRP, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.25 dolar seviyelerinden alım satım işlemi görüyor. Popüler kripto para 2018’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.40 dolardan %67 oranında geride olsa da Bitcoin ve Ethereum’un zirvelere ulaştığı dönemde yükseliş trendi ile seyrini sürdürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar