X


Ripple Savaştan Vazgeçmiyor, SEC-XRP Dava Sürecinde Yeni Gelişmenin Amacı Ne?

Ripple CEO’su ve kurucusu SEC’ten  Bitfinex'in ana şirketi iFinex ve diğer 14 uluslararası kripto borsasını araştırmasını istedi.
10:00
3 Haziran 2021

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan Bitfinex’in ana şirketi iFinex ve diğer 14 uluslararası kripto borsasını araştırmasını istedi.

Ripple’ın Yeni Talebi

2 Haziran tarihli belgelere göre Ripple; iFinex, Bitforex, Bithumb, Bitlish, BitMart, AscendEX (eski adıyla Bitmax), Bitrue Singapore, Bitstamp, Coinbene, HitBTC, Huobi Global, Korbit, OKEx, Upbit Singapore ve ZB Network Technology gibi borsalardan belgeler talep ediyor.

Yapılan açıklamalara göre bu talep Cayman Adaları, Hong Kong, Güney Kore, Birleşik Krallık, Singapur, Seyşeller ve Malta’daki yetkililerden yardım isteğinde bulunan mektuplara dayanarak iletildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

SEC’in Ripple aleyhindeki düzeltilmiş şikayeti, Garlinghouse ve Larsen’i dünyanın her yerinde bulunan kamu yatırımcılarına iki milyardan fazla XRP satmakla suçluyor ve SEC, satışlara dayalı olarak Ripple’ın yöneticilerinden şikayetçi konumunda bulunuyor.

Ancak Ripple’ın yöneticileri, SEC’in 1933 Menkul Kıymetler Yasası’nın 5. Bölümünü ihlal ettikleri iddialarını reddediyor ve Bölüm 5’in bir kayıt beyanı olmadan menkul kıymetlerin yurtiçi satışını özellikle yasakladığını vurguluyor. Garlinghouse ve Larsen‘in avukatları, XRP satışlarının döviz üzerinden gerçekleştirildiğini ve dolayısıyla SEC’in yetki alanı dışında olduğunu şu sözlerle ifade ediyor:

Bu tür dış ticaret platformlarında gerçekleştirilen işlemlerde hem XRP teklifleri hem de XRP satışları ilgili platformların defter ve kayıtlarında ve dolayısıyla coğrafi olarak Amerika Birleşik Devletleri dışında gerçekleşti.

“Bu Belgeler Çok Önemli”

Ripple, yeni talebine tabi borsaların ve ilgili kuruluşların, özellikle “Bireysel Davalılar tarafından yabancı dijital varlık alım satım platformlarında yürütüldüğü iddia edilen XRP işlemlerinin gerçekleştirildiği süreçle ilgili olarak, Ripple’ın SEC ile olan yasal savaşıyla ilgili benzersiz belgelere ve bilgilere sahip olduğunu” iddia ediyor.

Öte yandan SEC, XRP satışlarının kripto varlığının fiyatını bastırdığını iddia ederek Şubat ayında Ripple ve firmanın yöneticilerine karşı şikayetini değiştirmişti. Şikayet ayrıca Garlinghouse ve Larsen’i, iddia edilen satışlar sırasında kamu yatırımcılarını yanıltmakla suçluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar