X


Ripple Kurucu Ortaklarının XRP Serveti Resmen Eridi!

XRP'nin düşüşü, Ripple kurucu ortaklarını vurdu.
17:11
20 Mayıs 2021

Kripto para piyasasında yaşanan sert düşüş en çok kripto para yatırımcılarını etkilemiş gibi gözükse de en ağır darbe aslında kuruculara inmiş olabilir. Forbes tarafından yayınlanan yeni bir habere bakıldığında, birkaç kripto para milyarderinin toplamda 15 milyar dolardan fazla kayıp yaşadıkları vurgulanıyor.

Kripto Para Piyasasındaki Kıyım, Onları da Vurdu

Forbes, bu kaybı özellikle son 8 günde yaşandığını ve Bitcoin (BTC) ile diğer kripto para birimlerinin değer kaybının kurucuları da vurduğunu vurgulamakta. Forbes yazısında, Ripple Labs kurucu ortaklarının XRP tabanlı servetlerinin eridiği ifade ediliyor. Ripple’ın eski CEO’su Chris Larsen’in servetinin 9 günde %19 eridiği belirtilmekte.

Şu an ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından açılan davada yargılanan Larsen’in toplam servetinin 6,9 milyar dolardan 5,6 milyar dolara gerilediği ifade ediliyor. Bu esnada XRP yatırımcılarının belası olarak görülen diğer kurucu ortak Jed McCaleb de ciddi bir darbe aldı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Jed McCaleb’in XRP’ye Olan Bağlılığı Çok Daha Fazla

Düzenli olarak XRP satışları yapan McCaleb’in toplam serveti ise %27 değer kaybederek 6 milyar dolardan 4,4 milyar dolara kadar çekildi. Bu da servet içerisindeki dağılım konusunda McCaleb’in XRP’ye çok daha fazla bağlı olduğunu göstermekte.

Kripto para milyarderleri arasında en büyük darbeyi ise Michael Saylor ile Tim Draper’ın aldığı söylenebilir. Forbes, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’ın servetinin %45 azaldığını ve bunun 3,3 milyar dolardan 1,8 milyar dolara gerilediğini belirtti.  Saylor’ın servetinin bu denli sert düşmesi ise hem BTC’nin hem de MicroStrategy hisselerinin değer kaybından kaynaklanıyor.

Kripto Para Milyarderleri Zor Durumda

Amerikalı girişimci Tim Draper’in serveti de %39 gerileyerek kendisini Saylor’dan sonra en çok zarar eden isim konumuna getirdi. Draper’in serveti %39 geriledi ve 1,8 milyar dolardan 1,1 milyar dolara çekildi. Binance kripto para borsasının CEO’su Changpeng Zhao’nun ise ilginç bir şekilde hiç zarar görmediği söylenebilir.

Forbes tarafından aktarılan bilgilere göre CZ’nin net varlığı 1,9 milyar dolar olarak kalmaya devam ediyor. CZ, varlığının büyük bir kısmının kripto paralardan ibaret olduğunu ifade etse de sert düşüşten sonra nasıl bunu koruyabildiğine dair bir açıklama yapmadı.

Forbes’un kripto para milyarderleri listesinde ise Winklevoss ikizleri, Barry Silbert ve Coinbase CEO’su Brian Armstrong da yer almakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar