X

Ripple Davasında Yeni Hareketlilik: SEC, Saldırıya Geçti

XRP fiyatını etkileyebilecek gelişme ufukta görüldü!
13:21
25 Nisan 2021

XRP fiyatı, son dönemde yaşanan genel düzeltme nedeniyle sert bir darbe almış gibi gözükse de asıl fiyat düşüşünün sebebi devam eden Ripple davası olabilir.

Bitcoin Düşerken XRP de Darbe Aldı

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in 50.000 dolar altına gerilediği anlarda XRP fiyatı da 1,95 dolar seviyesinden kısa süreliğine de olsa 0,90 dolar seviyesine kadar düştü. XRP fiyatı daha sonra yeniden 1 doların üzerine çıksa da Ripple davası ile ilgili gelişmenin fiyatı ciddi anlamda olumsuz etkilediği görülüyor.

Aslında Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile devam eden davasından gelen olumlu haberler, XRP fiyatının yükselmesini sağlayan temel gelişmeler olmuştu. Şimdi ise XRP fiyatının tam olarak karşıt sebeple düşmesi bir hayli makul.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

SEC’nin Yurtdışı Girişimine Darbe

Ripple kısa süre önce bir tespitte bulunarak SEC’nin yurtdışındaki diğer finansal düzenleyiciler ile iletişime geçtiğini açıkladı. SEC’nin bunu yaparak yetkisini aştığını belirten Ripple avukatları, SEC’nin söz konusu girişiminin durdurulmasını talep etti. Mahkemeden henüz bu konu hakkında net bir yanıt gelmese de SEC bir süredir devam eden sessizliğini bozdu.

16 Nisan tarihinde Ripple tarafından yapılan talebe yanıt geldi ve SEC konu hakkındaki açıklamasında Ripple’ın bu talebinin hiçbir yasal dayanağa sahip olmadığını ve bu sebeple geçersiz olması gerektiğini vurguladı. SEC, bu konuda davaya bakan Sulh Ceza Hakimi Sarah Netburn’e de yazılı bildiride bulundu.

Ripple İçin Yeni Tarih Belli

Ripple, XRP kullanıcılarının %95’inin ABD dışındaki ülkeler kaynaklı olduğunu vurgulayarak bunun aslında kendi ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini vurgulamıştı. SEC’nin ABD’deki dava ile ilgili daha fazla bilgi toplamak için yurtdışındaki düzenleyicilerle iletişime geçmesi, Ripple’a göre aslında bir korkutma ve geri çekilmeye zorlama taktiği.

Ripple bu eylemlerin durmasını ve bu tarihe kadar diğer düzenleyicilerle yapılan bütün konuşmaların da belge halinde teslim edilmesini talep etti. SEC’nin itirazı sonrası ise son sözü 30 Nisan tarihinde Netburn’ün söyleyeceği biliniyor. 30 Nisan tarihinde XRP fiyatında büyük bir hareketlilik yaşanabilir ve fiyat son dönemlerin en volatil gününü görebilir.

XRP yatırımcılarının dikkat etmeleri gereken desteğin ise 1,10 dolar olduğu biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar