Ripple Davası Son Durum Ne? XRP Davasında Beklenen Başvuru Yapıldı!

Özet

  • Ripple Avukatları temyiz için itirazlarını sundu.

  • SEC'in temyiz talebiyle alakalı onay/ret kararı yakında açıklanabilir.

  • Temmuz ve Ağustos aylarında SEC peş peşe iki mağlubiyet yaşadı.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
06:57
2 Eylül 2023

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği davaların başında Ripple mücadelesi geliyor. Yeni bir gelişme oldu. Ağustos ayında 1 Eylül itibariyle yeni gelişmelerin olacağından ve temyizle alakalı onay veya reddin Eylül itibariyle açıklanabileceğinden bahsetmiştik.

Ripple Davası Son Durum

Ripple‘ın hukuk ekibi ABD Bölge Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, SEC‘in temyiz gerekçesinin büyük ölçüde bir hakimin XRP tokeninin bireysel yatırımcılara satış için bir menkul kıymet olarak nitelendirilmediği yönündeki kararından “memnuniyetsizliğe” dayandığını söyledi. Avukatlar, davada “geçici temyiz için gerekli istisnai koşulların” bulunmadığını söyledi ve hakimi hem temyiz talebini reddetmeye veya ertelemeye çağırdı.

“SEC, Bireysel Davalıların dava öncesi mektuplarında bu ihmali tespit etmelerinden sonra bile, bir erteleme standardını karşılamaya çalışmadı. Bireysel Davalılar SEC’in talebine karşı çıkmak için ayrı ayrı yazıyorlar. Ripple da bu muhalefete katılıyor.”

Ağustos ayında SEC, Yargıç Analisa Torres’in XRP’nin büyük ölçüde SEC yönergeleri kapsamında bir menkul kıymet olmadığına hükmettiği Temmuz ayındaki bir mahkeme kararını temyiz etmek ve durdurmak için harekete geçti.

Düzenleyici kurum mevcut yasaların Ripple’ı haksız bulmak için geçerli olacağına inansa da Yargıç bu yeni teknolojinin 1940’lı yasalara uydurulmaya çalışmasına itiraz etmişti.

SEC ve Kripto Paralar

SEC tüm bu mahkemenin sonunda eğer Howey testin kriptoda esnek uygulanması için onay alabilirse işte bu senaryoda kriptoyu hiç iyi bir gelecek beklemeyecek. Howey testi esnek biçimde uygulandığında altcoinlerin çoğu SEC’in esareti altına girecektir. CFTC’ye daha fazla yeni tanıyan 21’inci Yüzyıla Uyum Yasası eğer yıl bitmeden Biden’ın önüne giderse sorun kökten çözülecek.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse yakın tarihli paylaşımında şunları söyledi;

“ABD kripto topluluğundaki pek çok kişinin SEC’in kontrolden çıktığını ve gerçekler ile yasalar konusunda sürekli yanıldığını kanıtlamak için yasal sürece başvurmak zorunda kalması üzücü”.

Bu yıl Binance ve Coinbase borsasına açtığı davalarla SEC birçok altcoini hedef almıştı. Geçtiğimiz Salı günü ise Grayscale’e karşı ikinci büyük mağlubiyetini aldı. Mahkemenin XRP ve GBTC konusunda verdiği kararlar 2 ay içinde SEC’in suratına iki ağır tokat gibi indi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar