X


Ren (REN) Nedir? Nasıl Çalışır

Ren, likidite erişimine olanak tanıyor...
17:00
19 Ocak 2020

Ren platformu kendisini “Tüm merkezi olmayan uygulamalar için bloklar arası likiditeye erişim sağlayan ilk ve tek açık protokol” olarak tanımlıyor. Dolayısıyla Ren karşımıza likiditeye erişim platformu olarak çıkıyor.

Ren (REN) Nedir?

Birlikte çalışma kabiliyetine sahip merkezsiz bir finans dünyası için çalışmayı amaçlayan Ren, tüm Blockchain’ler arasında değerin serbest dolaşımını sağlamayı hedefliyor. Ren’in sağladığı açık finansman sisteminde yeni bir değer dalgasını güçlendirmek için likidite ve kaynakların kilidi açılıyor. Ren ile merkezi olmayan tüm uygulamalar bir gizlilik içinde çalışarak kullanıcıların ve verilerin gizliliğini korunuyor.

Bunların yanında Ren platformu sayesinde Blockchain’ler arasında token aktarımları da yapılabiliyor. Dolayısıyla bu sistem kullanıcıların, mevcut akıllı sözleşmeleri kullanarak herhangi bir Blockchain token’ına ulaşmalarına imkan tanıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Öte yandan mevcut dApp’ların kapasitesini arttırmak ya da merkezsiz dünyada tamamen yeni iş durumları oluşturmak için tasarlanmış RenVM de platformda yer alıyor. Bu sistem sayesinde büyük hacimli OTC işlemleri yapan yatırımcılar herhangi bir karşı taraf riski olmadan işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Ayrıca Bitcoin ve Zcash gibi zincirler arası varlıkları mevcut DEX veya likidite havuzu altyapısına dahil edebiliyorlar. Bununla beraber platformda kullanıcılar zincirler arası varlıkları teminatlandırmak için mevcut akıllı sözleşmeleri kullanabiliyor.

Ren (REN) Nasıl Çalışır?

Ren, merkezi olmayan, güvenilir, izinsiz uygulamaları darknode’lar sayesinde güçlendiriyor. Tüm dünyadaki darknode’lar, RenVM üzerinde kurulu olan uygulamaları tamamen gizlilik içinde çalıştırabiliyor.

RenVM’nin çalışma prensibinde verilerin gizli tutulması temeli yer alıyor. Bunun için de veriler çoklu paylaşımlara bölünerek gizli paylaşım düzeninde yer alan katılımcıların verileri yeniden yapılandırması sağlanıyor.

Ayrıca RenVM gizli komut dosyalarını verimli bir şekilde çalıştırıyor. Bu amaçla platformda girdiler ya da çıktılar kimseye açıklanmadan sMPC (Secure multiparty Computation) algoritması algoritması kullanılıyor.

Öte yandan yeni ve güvenli çok partili hesaplama algoritması kullanan RenVM, ölçeklenebilir, birden çok girdi ve birden fazla taraf üzerinde özel hesaplamaya izin veren bir sistem kullanıyor.

REN Nereden Alınır?

Geliştiricilerin uygulamalarına çok zincirli işlevsellik getirmelerini sağlayan bir ağ olan Ren’in kripto para birimi REN’e Exrates ve Binance gibi kripto para borsalarından ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar