X


Rapor: İngiliz Hükumeti Blockchain’i Test Etmeli

06:30
27 Ocak 2016

İngiliz Hükumeti Bilim Kurulu’nun yayınladığı rapor, hükumetin blockchain’i tanımak ve test etmek için etraflıca bir çaba sarf etmesi gerektiğini belirtiyor.

Hükumetin en yetkili bilim danışmanlarından biri olan Mark Walport önderliğinde hazırlanan rapor, İngiliz devletinin blockchain uygulamalarını kullanmasına yönelik tavsiyeler içeriyor.

Çalışmada blockchain kullanmanın avantajlarından şu şekilde bahsediliyor:

“Açık kayıt teknolojisi dolandırıcılığın, rüşvetin, işlemlerde yapılan hataların ve basılı kağıt masrafının azaltmasına yardımcı olabilir. Bunu yanı sıra bilgi paylaşımı, şeffaflık ve karşılıklı güven ilişkileri bakımından hükumet-vatandaş ilişkisine yeni bir tanım getirebilir.”

Rapor aynı zamanda devlet ajanslarının ve ülkenin araştırma topluluklarının iş birliği yaparak yeni girişimler başlatması gerektiğini belirterek blockchain teknolojisinin kapsamlı bir şekilde test edilmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca blockchain’in diğer olası kullanım yollarının ödeme sistemleri ve vergi denetimi olabileceği belirtiliyor.

Öte yandan bu rapor, blockchain’in kullanılması gerektiğine dair giderek artan çağrılardan sadece biri olarak görülebilir. Zira Dijital Hizmetler gibi bazı devlet ajanslarının blockchain ve açık defter teknolojisini bir süre önce denemeye başladığı biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar