reklamı kapat

Proofstack ve CoinTürk Blockchain İşbirliği

14:59
30 Nisan 2018

Dijital içerik fabrikası olan medya, Blockchain’i çok sevecek.

CoinTürk, Blockchain teknolojisini kurumsal olarak kullanan ilk Türk medya kuruluşu oldu!

Türkiye’nin kripto para ve blockchain teknolojileri ile ilgili haber portalı CoinTürk ve Türkiyenin uluslararası ödüllü blockchain projesi Proofstack, telif hakları ve medya teknolojileri özelinde çok önemli bir iş birliğine gittiler. Bu iş birliği neticesinde, Proofstack altyapısını kullanmaya başlayan CoinTürk, yazılı ve görsel içeriklerin dünyada korunabilmesi amacıyla blockchain protokollerini kullanan ilk Türk medya kuruluşu oldu. Buna göre CoinTürk çalışanları, ürettikleri her türlü dijitali içeriği saniyeler içerisinde blockchain protokolleri Ethereum, Bitcoin veya Litecoin ile delillendirerek tüm dünyada evrensel bir koruma, doğrulatabilme ve caydırıcılık avantajına sahip olabilecekler.

Blockchain teknolojisinin mutfağında olmalıyız.

CoinTürk Kurucu-Ortağı Avukat Onur Atam,

‘’Bu teknolojinin dünyadaki geleceğine ve ülkemize katkısına inanarak CoinTürk’u kurduk ve 5 senedir kripto paralar ve blockchain üzerine yayın hayatımızı sürdürüyoruz. Şimdiye kadar binlerce kez bu teknolojiler üzerinde haberler yaptık fakat kurumsal olarak ve süreklilik arz eden bir şekilde hiç kullanmadık. Artık CoinTürk ekibince üretilen dijital içeriklerin tamamı delil niteliğini barındıran ve tüm dünyada telif haklarının korunmasını sağlayacak bir yenilikle korunacak. Yani, üretilen tüm içerikler o tarih, o saat ve o dakika itibarıyla bir blockchain zincirine işlenecek ve bu zaman damgası yaşanabilecek telif ihtilaflarında delil olarak kullanılabilecek. Blockchain’in mutfağındaki kişiler olarak habercilik noktasında fark yaratabilmek adına Proofstack ile iş birliği başlattık.’’

açıklamalarını yaparak, devamında Blockchain’in dünyadaki hukuki altyapısının yetersizliğine ve Proofstack tercihlerine değinerek,

‘’Blockchain’in geleceğinden her ne kadar emin olsak da, bir hukukçu olarak regülasyonlar noktasındaki yavaşlığın bu teknolojinin önündeki en büyük engel olduğunu söyleyebilirim. Zaten Proofstack tercihimizde bu noktada başlıyor, çünkü güncel yasalara uygun delillendirme seçeneklerinin ve blockchain protokollerinin, birlikte tek bir platformdan kullanılabildiği hizmetler, dünyada sadece Proofstack tarafından sağlanabiliyor.’’ bilgisini paylaştı.

Dijital içerik fabrikası olan medya, Blockchain’i çok sevecek.

CoinTürk ile iş birliklerinin kendileri için, medya sektörü özeline çok önemli olduğunu belirten Proofstack Kurucu-Ortağı Avukat Kadir Kurtuluş, medya kuruluşlarını, dijital içerikler üreten birer fabrikaya benzeterek, üretilen digital içeriklerin güveliğinden paylaşımına, lisanslanmasından transferine birçok noktada blockchain teknolojisi temelli iş akışların da kullanacağından emin olduğunu belirterek, Proofstack’in güncel yasalar ve blockchain protokolleri bileşiminde fark yaratan stratejisini anlattı;

‘’Medya kuruluşları, Üniversiteler veya binlerce kullanıcıya sahip diğer ciddi kurumlar, her ne kadar geleceğe yatırım yapmak adına blockchain teknolojisini kullanmak isteseler de, büyüklükleri ve sorumlulukları nedeniyle, yasalaşmayan bir teknolojiyi kolayca kullanamazlar, bunun sonucu olarak da, bu teknolojiye geçiş sürecini dahi başlatamıyorlar. Bu noktada dünyada sadece Proofstack’in; Android, iOS ve Web uygulamaları üzerinden, Yasal Yetkili Otoriteler ve Blockchain Protokollerini (BTC, ETH, LTC) tek bir platform da toplayarak, hizmet verebiliyor olması, kurumsal ve büyük ölçekli firmalarca etkili bir çözüm olarak görülüyor.‘’

açıklamasını yapan Kurtuluş, hukukun haklıdan çok ihtiyatlıları koruduğunu belirterek, paylaşılan içeriklerin hızlı ve uygun maliyetlerle korunabilmesinin önemine de vurgu yaptı.

‘’Ürettiğiniz her şey için yasalarda tanımlanan haklarınız vardır, burada önemli olan nokta, bu haklarınızı ne kadar süre ve maliyetle koruyabileceğinizdir. Bir medya kuruluşunun editöründen, yazarına, grafik tasarımcısından web geliştiricisine, tercümanından avukatına süreklilik arz eden bir digital içerik üretimi ve paylaşımı söz konusudur. Bu içeriklerin kim tarafından, hangi hak sahibi kurum adına, hangi coğrafi konumda (Google Koordinat), ne zaman ve hangi yasalara göre üretilerek delillendirildiği ve nasıl paylaşıldığı her ciddi kurum için yönetilmesi gereken bir süreçtir. CoinTürk ve diğer büyük organizasyonlar için oluşturduğumuz Kurumsal Plan sayesinde, tüm bu süreçler çok hızlı ve uygun maliyetler ile gerçekleşebilmektedir.’’ bilgisini verdi.

Telife konu dijital belgeleriniz, Blockchain ile nasıl delillendirilebilir?

Dünyanın birçok ülkesi tarafından tanınmaya başlanan Blockchain teknolojisi ve ilgili protokollerinin, işlemlerde güven otoritesi olabilmeleri nedeniyle, bu teknolojiyi kullanan herkese maliyet, hız, yasallık, güvenlik ve evrensellik noktaların da önemli avantajlar sağlayabilmektedir.

Blockchain protokolü ile zaman damgalanan digital belgeniz, telif haklarının korunması noktasında, ilk yaptığını ispat edebilmede kullanılabilecek en etkili delillendirme yöntemlerinden birisidir. Çünkü, açık blockchain protokollerinden birisine kayıt edilen dijital belgenize ait Hash değerinin (belgenizin matematiksel gölgesi), üretildiği tarihten itibaren değiştirilip değiştirilmediğinin tespiti, internet erişimi olan herkes tarafından hızlıca yapılabilir. Bunun yanında eğer, dijital belgeleriniz için kullanılan blockchain protokolü, ilgili ülkenin mevzuatında tanımlanmışsa yasal delillere, tanımlanmamışsa her halükarda teknik olarak inkar edilemeyecek, değiştirilemeyecek, silinemeyecek ve kriptografik olarak ispatlanmış güçlü delillere sahipsiniz demektir. Güvenlik noktasında noterlerle karşılaştıracak olursak; belgenizin kedisinin değil, gölgesinin noterin arşivinde tutulduğunu hatta aynı gölgenin dünyadaki milyonlarca bağımsız noterin arşivinde tutulduğu benzetmesini yapabiliriz. Özetle, açık blockchain protokolü ile zaman damgalanan ve kimsenin içeriğini göremediği, varlığının ve üretildiği tarihin herkesçe ispatlanabildiği digital belgeniz; evrensel bir koruma ve doğrulanabilme imkanına sahip olmuş olur.

Aşağıda yer alan “Litecoin Telif Koruması”  linkine tıklayarak bu içeriğin korunma bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kanıt Linki

http://proof.link/Bl888Y4pM

Hash Değeri

d1764a5c59aa355f78bc70e7adc9b64e60f0039da43d2cab8d41e2f818e97407

Transaction ID

808405f1a482b31dc4d8802bdd2409067812980dc7a7f733fd597fce738c89dc

Transaction Doğrulama

https://chainz.cryptoid.info/ltc/İşbu haber/çeviri COINTURK Markası Sahibi “Blockchain Bilişim Teknolojileri Fin. Dan. ve Tic. A.Ş.” tarafından ilişkili içeriğinin varlığının gün, ay, yıl, saat olarak tespiti ve üçüncü kişilere karşı ispatı bakımından uluslararası koruma için Litecoin Blockchain’inde, Avrupa Birliği’nde eIDAS yasaları, Türkiye’de ise 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre nitelikli elektronik servis hizmet sağlayıcılar nezdinde zaman damgalanmıştır. İçeriği kullanımı ve lisans satın almak için : iletisim@coin-turk.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Litecoin Telif Koruması:

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.